Zdjęcie: Michała Hubala / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Reklama

O aktywności pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy trzeba się dowiadywać z urzędowych stron. Media nie są mile widziane. W środę w Rzeszowie też ich nie było.

O wizycie żony prezydenta RP Andrzeja Dudy na Podkarpaciu znów się dowiadujemy po fakcie. Tak było też w drugiej połowie marca, gdy Agata Kornahauser-Duda przyjechała do Rzeszowa i z władzami Podkarpacia rozmawiała wówczas o fali ukraińskich uchodźców. 

W środę (13 lipca) pierwsza dama po raz kolejny przyjechała na Podkarpacie, o czym poinformował Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Na spotkanie znów nie zaproszono mediów, o wizycie Agaty Kornhauser-Dudy wiadomo tylko z urzędowych stron. 

Przez przyjazdem do Rzeszowa pierwsza dama najpierw pojechała do podleżajskiej Brzózy Królewskiej na spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich Brzozaki, gdzie zapoznała się „z bogatym dorobkiem Koła przedstawionym podczas multimedialnej prezentacji”.

Z relacji zamieszczonej na prezydenckiej stronie w zakładce „aktywność” pierwszej damy dowiadujemy się, że Agata Kornhauser-Duda podziękowała gospodyniom za pomoc uchodźcom z Ukrainy, a te specjalnie dla niej zaśpiewały. 

„Panie, poznając potrzeby mieszkańców mają realny wpływ na rozwój lokalnego środowiska, na poprawę jakości życia na obszarze wiejskim, często właśnie panie zostają sołtysami czy burmistrzami” – mówiła pierwsza dama, cytowana przez prezydencką stronę.

Dlaczego żona prezydenta RP pojechała akurat do Brzózy Królewskiej? Bo to tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich Brzozaki zdobyło trzecie miejsce w finale pierwszej edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Zdjęcia: Grzegorz Jakubowski / KPRP

Pierwsza dama u marszałka 

Po wizycie w Brzózie Królewskiej, Agata Kornhauser-Duda pojechała do Rzeszowa, gdzie w urzędzie marszałkowskim spotkała się z marszałkiem Władysławem Ortylem, wicemarszałkiem Piotrem Pilchem i sekretarzem Lesławem Majkutem. 

Na spotkaniu byli także Jerzy Jęczmienionka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i rzeszowski radny PiS, oraz Rozalia Mazur, wicedyrektor Kancelarii Zarządu. Żonie prezydenta towarzyszył nowy prezydencki minister Jacek Siewiera. 

Tematem spotkania była pomoc Ukrainie. Pierwsza dama pytała, jakie są „najważniejsze potrzeby w województwie” w zakresie pomocy Ukraińcom. Marszałek Ortyl – jak informuje urząd – przedstawił najbardziej istotne ostatnie działania związane z pomocą dla Ukrainy.

Z relacji służb marszałkowskich dowiadujemy się, że jednym z tematów spotkania były kolonie dla dzieci ukraińskich, które w lipcu i w sierpniu zorganizuje samorząd. W pierwszym turnusie przyjadą do nas dzieci z Ukrainy ze statusem uchodźców.

Następnie na Podkarpaciu będą gościć dzieci z Ukrainy z obwodów lwowskiego, iwano-frankiwskiego oraz zakarpackiego. Na spotkaniu podobno omówiono „ewentualne propozycje wspólnych inicjatyw do realizacji w najbliższej przyszłości”. 

Jakie to wspólne inicjatywy? Nie wiadomo. Ze strony prezydenta RP dowiadujemy się jedynie, że od wybuchu wojny w Ukrainie pierwsza dama „angażowała się w szereg inicjatyw na rzecz uchodźców oraz pomocy mieszkańcom ogarniętego wojną kraju”.

Urząd marszałkowski zazwyczaj zamieszcza materiały wideo z aktywności marszałka Władysława Ortyla i jego spotkań. Ze spotkania z Agatą Kornhauser-Dudą nie ma.  

Zdjęcia: Michała Hubala / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama