Fot. Bartosz Frydrych / Rzeszów News. Na zdjęciu Marek Kuchciński
Reklama

– Nonszalancja, bezczelne, naganne i niemające żadnego uzasadnienia – tak “podniebnie podróże” marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego ocenia podkarpacki SLD. Jego lider Wiesław Buż uważa, że Kuchciński powinien podać się do dymisji.

“Air Kuchciński” nie schodzi z czołówek serwisów informacyjnych. W środę wyszło na jaw, że Marek Kuchciński na pokład rządowych samolotów na trasie Rzeszów – Warszawa zabierał nie tylko członków swojej rodziny, ale też partyjnych kolegów i partyjne koleżanki – z Podkarpacia m.in. posłankę Krystynę Wróblewską, europosła Bogdana Rzońcę, posła Stanisława Piotrowicza oraz marszałka podkarpackiego Władysława Ortyla. 

W środę oświadczenie w tej sprawie wydał podkarpacki SLD. Wiesław Buż, przewodniczący partii w regionie, twierdzi, że zgłaszają się do niego mieszkańcy, by “podziękować” Markowi Kuchcińskiemu “za taką promocję naszego pięknego województwa, Rzeszowa i Przemyśla”. Kuchciński pochodzi z Przemyśla. Buż uważa, że rodzinne i towarzyskie przeloty marszałka Sejmu są “naganne i niemające żadnego uzasadnienia”.

“W czasie, kiedy mamy braki w finansowaniu nauki i oświaty, zdrowia i opieki zdrowotnej, pomocy społecznej jedna z najwyższych osób w państwie traktuje finansowanie swoich i rodzinnych oraz kolesiów zachcianek w sposób nonszalancki i bezczelny” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Wiesława Buża. Twierdzi, że Kuchciński naraża podatników “na nieuzasadnione koszty, łamie obowiązujące standardy, instrukcje i przepisy”.

“Znaczna część lotów nie ma uzasadnienia ich celowości. Marszałek traktuje środki transportu jak własną flotę. Przypominamy, że w biznesie prywatnym też obowiązuje konieczność uzasadnienia kosztów uzyskania przychodu. Tłumaczenie, że takie przejazdy nie generują kosztów jest infantylne. Nie każdy obywatel ma takie możliwości, aby zabrać się z marszałkiem w podróż, bo nie generuje ona kosztów” – twierdzi Wiesław Buż. 

“Przelot, przejazd na określonej trasie przez państwową komunikację też nie generuje kosztów, więc czy możemy brać przykład z marszałka i posła Piotrowicza i powiedzieć kontrolującemu jadąc środkiem transportu bez biletu, że to nie generuje kosztów, bo autobus, pociąg i tak jedzie” – dodaje w oświadczeniu lider podkarpackiego SLD. 

Zdaniem Wiesława Buża, przywileje, z których korzystają najważniejsi urzędnicy w państwie, “muszą być wykorzystywane zgodnie z literą prawa”. “Bezpieczeństwo, zabezpieczenie przejazdów, przelotów ma określoną procedurę. Żądamy pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich, którzy w tej sprawie świadomie łamali prawo” – czytamy dalej w oświadczeniu SLD. 

“To, co wyprawiają niektórzy posłowie PiS i najwyżsi urzędnicy państwowi, którzy tolerują taki stan jest nie do przyjęcia. Domagamy się zaprzestania okradania budżetu państwa i czerpania nieuzasadnionych korzyści kosztem Polek i Polaków” – napisał Wiesław Buż. SLD żąda dymisji Marka Kuchcińskiego ze stanowiska marszałka Sejmu.

“Będzie mniejszą szkodą dla wizerunku naszego województwa, jak nie będzie miało swojego przedstawiciela na tak ważnej dla Polski funkcji” – uważa przewodniczący Buż.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: