Politechnika Rzeszowska zwyciężyła w I Akademickich Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego we Wspinaczce Sportowej w Rzeszowie.

Zawody rozegrano w sobotę (7 lutego) na ściankach Politechniki Rzeszowskiej (7 m) i Uniwersytetu Rzeszowskiego (8 m). Wzięło w nich udział około 50 osób. Zawody były podzielone na ściankę trudnościową i czasową. W zawodach brały udziały cztery podkarpackie uczelnie. Oprócz PRz i UR, także studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie i PWSZ w Tarnobrzegu.

Po pierwszej części prowadziła Politechnika Rzeszowska. Zawodnicy mieli do pokonania jedną z pięciu ścieżek. Najwyżej byli punktowani ci, którzy wspięli się na ściankę najwyżej. W drugiej części zawodów należało pokonać ściankę w jak najkrótszym czasie. Po zsumowaniu punktów z obu konkurencji wyłoniono zwycięzców.

Zwycięstwo o włos

W klasyfikacji indywidualnej wśród mężczyzn wygrał Jakub Stec z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Drugie miejsce zajął Michał Pietrucha z PRz, trzeci był Tomasz Motyka z UR. Motyka osiągnął najlepszy czas zawodów. Na 8-metrową ściankę wspiął się w 3,54 s.

– To nowy rekord naszej ścianki – mówi Arkadiusz Mach, jeden z organizatorów sobotnich zawodów.

Ale Tomasz Motyka miał gorszy wynik w pierwszej konkurencji, dlatego w klasyfikacji generalnej zajął ostatnie miejsce na podium. Wśród kobiet wszystkie trzy pierwsze miejsce opanowały studencki PRz. Najlepsza okazała się Benita Siepierska, druga była Maria Hajnosz, a trzecie miejsce zajęła Patrycja Krukowska.

W drużynowej klasyfikacji zwyciężyła PRz, drugi był UR, trzecia PWSZ w Tarnobrzegu. Politechnika zwyciężyła o włos. Zdobyła 560 punktów, UR – 554.

Kategoria open

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Podczas sobotnich zawodów zawodnicy rywalizowali także w kategorii open. Wśród mężczyzn wygrał Szczepan Podolec z Rzeszowa, który na co dzień reprezentuje Rzeszowski Klub Wysokogórski „V-Block”. Drugie miejsce przypadło Radosławowi Jaroszkowi, a trzecie Karolowi Mazurowi z Rzeszowskiego Klubu Wysokogórskiego.

Najlepszą kobietą w kategorii open była Monika Wierzejska ze szkoły wspinania „Frateris Przygoda”. Drugie miejsce zajęła Magdalena Konaszewska, która reprezentowała Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, a trzecie Anna Balicka z Rzeszowskiego Klubu Wysokogórskiego. Ta ostatnia była też najmłodszym zawodnikiem zawodów. Ania jest uczennicą szkoła podstawowej.

Osoby, które stanęły na podium, w nagrodę otrzymały okolicznościowe puchary, dyplomy oraz sprzęt do wspinania, turystyczny oraz gadżety uczelnianie.

Przełam swoje lęki

Choć to były pierwsze na Podkarpaciu akademickie zawody wspinaczkowe, to organizatorzy już zapowiadają, że będą kolejne edycje. – Mamy nadzieję, że więcej klubów weźmie w nich udział, bo jest ich dwa razy więcej. Poziom zawodów był zadowalający. Studentów PRz i UR na początku kwietnia czekają Mistrzostwa Polski w Katowicach. Wyniki z tych zawodów dobrze rokują – uważa Arkadiusz Mach.

Jednocześnie zachęca do trenowania wspinania się po ściankach.

– Ten sport świetnie wpływa na kręgosłup. Jako ekstremalny sport, jest bardzo bezpieczny, można go trenować z całymi rodzinami. Wspinaczka ponadto przełamuje lęki. Większość ludzi uważa, że posiada lęk wysokości. Dzięki wspinaczce można się go wyzbyć. To nie jest drogi sport. Wystarczą buty wspinaczkowe, które kosztują do 200 zł – wyjaśnia Arkadiusz Mach.

Wspinanie po ściankach w Rzeszowie obecnie trenuje około 200 osób. Mają do dyspozycji trzy ścianki. Oprócz PRz i UR, można się wspinać także w Centrum Wspinaczkowym „Baltoro” przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej.