Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Rzeszów dołącza do ogólnopolskiej akcji „AniJednejWięcej”. W czwartek (4 listopada) wieczorem przed podkarpacką siedzibą PiS zostaną zapalone znicze upamiętniające śmierć kobiety, której odmówiono aborcji.  

Od kilku dni w całym kraju jest głośno o śmierci Izabeli, która w 22. tygodniu ciąży trafiła do szpitala z tzw. bezwodziem. Kobieta zmarła po 24 godzinach, bo lekarze nie chcieli przeprowadzić zabiegu aborcji, mimo że były do tego przesłanki. 

Śmierć Izabeli nagłośniła w sobotę (30 października) Jolanta Budzowska, radczyni prawna, specjalizująca się w sprawach dotyczących błędów lekarskich. „Gorączka wzrasta, oby nie dostać sepsy, bo stąd nie wyjdę” – pisała w smsach Izabela ze szpitala do swoich bliskich.

Izabela jest pierwszą ofiarą barbarzyńskiego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej, który ponad roku temu stwierdził, że przerwanie ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest sprzeczne z konstytucją.

W całym kraju organizacje działające na rzecz praw kobiet oraz prawa do legalnej aborcji zorganizowały akcję „AniJednejWięcej”. Pod tym hasłem m.in. na Facebooku publikowane są zdjęcia zapalonych zniczy i grafiki wyrażające gest wsparcia dla bliskich zmarłej.

W czwartek (4 listopada) w Rzeszowie przed podkarpacką siedzibą PiS przy ulicy Hetmańskiej 9 o godz. 18:00 zostaną zapalone znicze.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Żadna z nas nie zasługuje na bycie ofiarą tych antyaborcyjnych politycznych rozgrywek będących mamieniem kościoła i biskupów. Myślami jesteśmy z rodziną i bliskimi Izabeli” – napisała Manifa Rzeszów, organizator dzisiejszego protestu.

„Zostawmy znicz ku pamięci kobiety, która umarła, tylko dlatego, że była w ciąży. Pokażmy rodzinie tej kobiety, że o niej i o nich myślimy” – apeluje Manifa. Organizatorzy przewidują też spacer pod siedziby organizacji odpowiedzialnych na obecne prawo antyaborcyjne.

Na prośbę bliskich Izabeli protest ma być cichy, ale organizatorzy apelują jednak „o użycie całej dostępnej Wam ekspresji twórczej w formie transparentów i innych wizualnych środków wyrazu”. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama