Zdjęcie: Marcin Kobiałka / Rzeszów News. Na zdjęciu Agnieszka Itner z partii Razem przed siedzibą rzeszowskiej kurii diecezjalnej
Reklama

– To nie tylko upamiętnienie ofiar pedofilii w Kościele, ale też krzyk do piętnowania oprawców – mówili uczestnicy akcji „Baby Shoes Remember”, która w niedzielne południe odbyła się w Rzeszowie. 

Akcja „Baby Shoes Remember” odbyła się na całym świecie, także w Polsce, w tym w Rzeszowie. W deszczową niedzielę na drzwiach siedziby kurii diecezji rzeszowskiej przy ul. Zamkowej powieszono buciki dziecięce, które symbolizują ofiary księży pedofilów. Niektóre były obwiązane czarną tasiemką na znak żałoby. 

„Baby Shoes Remember” w Rzeszowie zorganizowała partia Razem. Przyszło kilka osób, protestowi przyglądali się policjanci. – Upamiętniamy ofiary pedofilii w Kościele. Dzieci, które powinny być ochraniane i uczone miłości do bliźniego, uczone są całkowicie innej miłości – cielesnej. To bardzo smutne wydarzenie, ale trzeba w końcu powiedzieć: “Dość”, “Nie”, “Stop pedofilii w Kościele” – mówiła Agnieszka Itner z partii Razem. 

Krótki film z protestu możecie zobaczyć TUTAJ.   

Uczestnicy protestu przypominali ujawnione w ostatnim czasie bulwersujące przypadki pedofilii w kościele w Irlandii i Pensylwanii w USA. – W Polsce ten problem jest zamiatany pod dywan. Najgorsze, że jest na to przyzwolenie społeczne. W małych miejscowościach, na wsiach staje się w obronie oprawców – mówiła Natalia Szlachcińska, uczestniczka protestu.

Bulwersuje ją również to, że w 200-tysięcznym Rzeszowie na tak ważny protest przyszło tylko kilka osób. – Jutro twoje dziecko, twój wnuk, dziecko twojego sąsiada, twojej najbliższej koleżanki, twojej siostry może stać się ofiarą pedofilii księży. Wszyscy powinniśmy protestować – podkreślała Natalia Szlachcińska. 

W proteście wziął udział również 25-letni Mateusz z Rzeszowa. – Nasz Kościół ukrywa księży pedofilów. Jedyną karą, jaka ich spotyka, to przenoszenie duchownych z parafii do innej parafii – stwierdził Mateusz. – Jest ciche przyzwolenie na pedofilię księży. Ten protest nie jest walką z Kościołem, tylko z pedofilią w Kościele – zaznaczała Bożena Kobylarska.

Zdjęcie: Marcin Kobiałka / Rzeszów News

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

33 KOMENTARZE

 1. Nie była sama, wzięła koleżankę z Rzeszów-News, ktoś musiał zrobić fotkę, potem poszły pod sąd zapalić znicze, też nikogo nie było, więc poszły do Tadka Nalepy ubrać go w ‘demokrację’, ale Tadek nie zdzierżył i rzucił krótkie lecz rzeczowe sp….lać!
  Historia wymyślona, ale wielce prawdopodobna…

 2. Niestety pan (?) Sceptyk linka Ci nie poda, bo nim nie dysponuje, ewentualnie wrzuci link do artykułu o wątpliwej wiarygodności z “Faktów i mitów”.

 3. A co mają te media do pedofili u księży? Dalej ich usprawiedliwiasz, kiedy nie było Internetu też to robili a Watykan zamiatał wszystko. Swoją drogą, po co tak zażarcie bronisz tych dewiantów? Im więcej potępienia dla tego typu zachowań tym lepiej i tyle!

 4. Nie zrozumiałeś intencji mojej wypowiedzi. Nie że dzieci kuszą, tylko chodzi o to głównie, że media, popularna kultura i różne gałęzie biznesu (np. przemysł modowy) masowo ukazują dzieci i nieletnich jako obiekty seksualne. A to dodatkowo nakręca chore tendencje w potencjalnych sprawcach. Wzmacnia niepotrzebnie to, co i bez dodatkowego bodźca już jest zaburzone.

  Nie mylmy ofiary z agresorem. Dzieci nie są nic winne. Co ma do powiedzenia dziecko? Dziecko nie ma takiej świadomości, jak my. Funkcjonuje w takim świecie, jaki mu dorośli stworzą. Żyje i zachowuje się tak, jak go dorośli nauczą. To chyba oczywiste dla nas wszystkich, bez względu na poglądy.

 5. Sceptyk, z twojego wywodu rozumiem, że klechy stoją ponad prawem i żaden sąd nie jest w stanie ich skazać za molestowanie a ofiara przez całe życie nie może liczyć na sprawiedliwość. Weź się chłopie ogarnij. Tajna mafia kościelna przekupuje policję i sędziego, tuszują wszystko a ksiądz się śmieje i molestuje dalej?

 6. Szanowny Sceptyku, moja wypowiedź nie ma na celu wybielania kogokolwiek. Każdy przypadek pedofilii jest jednocześnie czynem karalnym, osobistym dramatem i zgorszeniem społecznym. Jestem po stronie ofiar, a nie sprawców. Mnie jednak interesuje tylko całościowe, a nie wybiórcze spojrzenie na problem. Łatwo uwziąć się na jedną grupę zawodową/społeczną i zrobić z niej “chłopca do bicia”. Równie łatwo jest patologiczne przypadki rozciągnąć na całe środowisko, z którego wywodzi się sprawca.
  Będę Tobie wdzięczna za podanie mi linka do naukowego opracowania tematu, na które się powołujesz cytując powyższe statystyki.
  Niestety, w Polsce niewielu badaczy podjęło się trudnego zadania opisu problemu wykorzystywania seksualnego dzieci. A bardzo potrzeba systematycznych, pogłębionych, przekrojowych, wieloaspektowych i niezależnych badań nad tym problemem (przykładowo, ustalenie stopnia aktywności pedofili heteroseksualnych w stosunku do homoseksualnych i biseksualnych, oszacowanie sprawstwa rówieśników i kobiet, itd.).
  Na pewno większość z nas zgodzi się co do tego, że niezbędne jest profilaktyczne edukowanie dzieci w tym temacie. Powinny one wiedzieć, że nadużyciem seksualnym w stosunku do nich jest nie tylko i wyłącznie molestowanie fizyczne, ale również m.in. werbowanie w internecie (tzw. grooming), molestowanie słowne (np. zmuszanie do słuchania treści obscenicznych), ekshibicjonizm, namawianie do oglądania zdjęć lub filmów pornograficznych, a także robienie nieletniemu obscenicznych zdjęć.

 7. O i się zaczyna usprawiedliwianie, a to inni też winni, a to też tylko ludzie i robią błędy, a to dzieci tych biedaków kuszą. Przez takich jak ty szukających usprawiedliwienia problem stoi w martwym punkcie. Z kata potraficie zrobić biedna ofiarę piętnowaną przez media. Typowe PISiorskie podejście.

 8. BRAWO. BRAWO. BRAWO!!!
  DO WIĘZIENIA POZAMYKAĆ WSZYSTKICH SUKIENKOWYCH ZBOCZEŃCÓW, KŁAMCÓW, ZŁODZIEI I OSZUSTÓW!!

  WOLNA POLSKA – TYLKO LAICKA!!!

 9. Szanowna czytelniczko, żadna inna grupa społeczna nie jest azylem pedofilii w takim stopniu jak KK. Dodatkowo każdy pedofil w sutannie jest pod parasolem ochronnym swoich zwierzchników, a ofiary nie mogą liczyć na żadne zadośćuczynienie. Statystycznie na 100 tys. ludzi trafia się 2-3 przypadki pedofilii, podczas gdy “pod sutanną” jest to 500-600 przypadków na 20 tys. duchownych. Statystyka obnaża bolesną prawdę, której kościół nie przyjmuje. Faktem jest jednak, że stał się on schronieniem dla zboczeńców i oazą ich bezkarności. Nie ma na to przyzwolenia. Dotarło?

 10. Nie zaprzeczę. Myśl, którą chciałam wyrazić jest taka: problem seksualizacji dzieci i młodzieży – zjawisko powszechne – powinien nam również leżeć na sercu. Programy edukacyjne o określonej proweniencji niestety dodatkowo umacniają ten destrukcyjny trend. Dlaczego jest to aż tak ważne? Ekstremalne konsekwencje seksualizacji nieletnich to, między innymi, większe większe ryzyko kontaktu z pedofilem oraz stania się ofiarą przemocy i wykorzystania seksualnego. Warto zgłębić ten temat – w Internecie mamy szereg tekstów.

 11. P.S. Proszę buciki wieszać także na innych budynkach, np. ministerstwa edukacji – dla upamiętnienia ofiar innych grup społecznych.

 12. Nie ma przyzwolenia na pedofilię – powinna być każdorazowo nagłaśniana i piętnowana. Ale proszę być rzetelnym i nagłaśniać w mediach także jej inne przypadki. Pedofilia nie jest przypisana tylko do jednej grupy zawodowej czy do konkretnego wyznania (patrz przykładowo: problem molestowania dzieci wśród muzłumanów). Proszę także informować o przypadkach, gdzie oskarżenia o takie czyny okazały się fałszywe, a podejrzanego oczyszczono z zarzutów.
  I jeszcze jedna uwaga: skoro osoby protestujące zauważyły, iż jest zjawiskiem negatywnym to, że dzieci “uczone są całkowicie innej miłości – cielesnej”, to proszę, aby dołożyły starań, aby dzieci nie były nienaturalnie dla swojego wieku seksualizowane poprzez media, kulturę masową oraz “postępowe” programy edukacyjne.

 13. Niestety przed wami nic dzieci nie ochroni, mochery za bardzo was kochają i gotowe potępiać ofiary. To przykre ale tak wygląda średniowieczne podejście do religii.

 14. Lata 90-te XXw., pewna szkoła podstawowa w Rzeszowie, ksiądz Józef; na lekcji religii bezkarnie przy pytaniu łapał dziewczynki za piersi i mówił: “Pollena 2000″. Po skardze rodzicom wpierdziel (od rodziców); ” bo kłamiesz” ( bo jak można wymyślać na księdza!).
  Bóg zapłać!
  Wierzę w Boga a nie w księży!

 15. He, he. W USA, Irlandii i innych krajach prawda wychodzi na jaw, przyjdzie czas i na Polske, choc pewnie pozniej, bo u nas lud ciemny i zabobonny.

 16. Mnie się wydaje, że te “wkurwione” panie dlatego tak często się skrobią, żeby chronić dzieci przed czarnymi pedofilami, prawdziwe matki polki, dobrze że to one bronią demokracji i konstytucji, w nich nadzieja.

 17. Oczywiście zło trzeba piętnować… Ale czy tylko księża są pedofilami? Nie chcę ich wcale usprawiedliwiać, statystyki pokazują inne grupy zawodowe znacznie w “przodzie” np. nauczyciele, ale o tym jakaś dziwna cisza? Niedawno we Włoszech ktoś podał, że ponad trzy czwarte oskarżeń duchownych o pedofilię jest fałszywa.

 18. Jedna baba naniosła butów, przykleiła je do drzwi niebieską taśmą, strzeliła fotę i po imprezie, zainteresowanie i poparcie jak podczas palenia zniczy pod sądem, żałosne aż do bólu.

 19. Taka odważna niech sprawdzi ciapatych i pedałów.
  Niezrównoważona, atencyjna baba która ma w d… dzieci a robi sobie reklamę
  “partia razem” – pełną gębą ;D

 20. Ta na zdjęciu i ta co robiła zdjęcie, nie szalej z trzeba osobami 😀 Trzecia może była, ale z przyzwyczajenia poszła pod sąd odpalić znicza ;D

 21. Wiem że musicie informować o takich akcjach bo macie w nazwie news. Ale nawet ślepy na jedno oko widzi wyraźnie że chyba sami współtworzycie te “porywające” newsy:)

Comments are closed.