Podkarpaccy policjanci o rana zwracają baczną uwagę na zachowanie kierujących wobec pieszych. Surowo karani będą także rowerzyści za przejeżdżanie przejść dla pieszych i jazdę po chodnikach.

Na podkarpackich drogach trwa policyjna akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

– Każdego roku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba zdarzeń z udziałem pieszych, jest to związane z pogarszającą się widocznością na drogach. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków – twierdzi Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych), przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię zza pojazdu.

Do większości potrąceń dochodzi na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu, chodniku, poboczu, przystanku komunikacji publicznej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego są też rowerzyści. Policjanci przyglądają się bacznie ich zachowaniu na drogach. – Będą surowo karać za przejeżdżanie przejść dla pieszych i jazdę po chodnikach – zapowiadają policjanci.

Funkcjonariusze przypominają, że od 31 sierpnia 2014 r. piesi mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych, gdy poruszają się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Za nieprzestrzeganie tego przepisu policjanci nakładają mandat do 100 zł. Bez elementu odblaskowego pieszy może poruszać się jedynie po drodze dla niego przeznaczonej lub chodniku.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

[sam id=”8″ codes=”true”]

Reklama