Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Reklama

15-osobową grupę imigrantów z Syrii zatrzymano w środę (24 lutego) wieczorem w podrzeszowskiej Stobiernej. Cudzoziemcy ukryli się w naczepie tira.

W późnych godzinach wieczornych rzeszowska policja poinformowała Straż Graniczną, że na parkingu w Stobiernej z naczepy litewskiego tira wyszła grupa cudzoziemców. Na miejsce pojechał patrol pograniczników, Krajowej Administracji Skarbowej i policjanci. 

Jak się okazało, w naczepie tira, między ładunkiem materiałów tekstylnych podróżowała grupa osób. Funkcjonariusze KAS stwierdzili, że linki celne zabezpieczające transport przecięto, uszkodzona była także plandeka. Z ustaleń pograniczników wynikało, że kierowca tira jadący na Litwę nie wiedział, iż w naczepie przewozi ludzi.

Gdy ciężarówka zatrzymała się na parkingu, nielegalni imigranci opuścili naczepę i uciekli  kierunku pobliskiego lasu. Rozpoczęła się akcja poszukiwawcza. – Grupę zatrzymano około 3-4 km od parkingu – relacjonuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. 

Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Wśród cudzoziemców było 12 mężczyzn i trzy kobiety w wieku od 17 do 33 lat. Nie mieli dokumentów, ani pieniędzy. Przyznali się, że pochodzą z Syrii. Składali już wnioski o azyl w Grecji, a następnie postanowili na własna rękę udać się “w podróż swojego życia – do Niemiec”.

Za przerzut i zorganizowanie transportu każdy z Syryjczyków zapłacił organizatorom z południa Europy po 2000 euro. – W trakcie zatrzymania byli wyziębieni i głodni. Zostali przebadani przez lekarza. Stan ich zdrowia został oceniony jako dobry – dodaje mjr Elżbieta Pikor. 

Na Placówce Straży Granicznej w Rzeszowie – Jasionce imigranci otrzymali ciepły posiłek i napoje. Pogranicznicy ustalają teraz ich tożsamość, trasę przejazdu i status prawny. – To najliczniejsza grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana na przestrzeni ostatnich kliku lat na Podkarpaciu – mówią przedstawiciele BOSG. 

W ubiegłym roku na podkarpackiej granicy państwowej zatrzymano łącznie 137 nielegalnych imigrantów w tym 73 osoby na granicy ze Słowacją.  Wśród zatrzymanych dominowali obywatele Turcji i Afganistanu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: