Zdjęcie: Facebook.com / Zupa na Plantach

Jedyne, czego chcą, to pomóc osobom bezdomnym, które często przez kilka dni nie mają nic w ustach. Idea „Zupy na Placu” jest prosta – przychodzisz, przynosisz składniki na zupę, wspólnie z innymi gotujesz i rozdajesz ją bezdomnym. W Rzeszowie akcja w najbliższy poniedziałek.

„Zupa na Placu” to inicjatywa młodych ludzi związanych z Duszpasterstwem Akademickim „Szopka” oraz postakademickim „Wiata” działającymi przy rzeszowskich dominikanach. Polega ona na wspólnym przygotowaniu dużej ilości zupy dla bezdomnych ze składników, które przyniosą uczestnicy gotowania.

Inspiracją dla młodych ludzi była krakowska akcja  „Zupa na Plantach”, która rozpoczęła się w listopadzie ub. r. Adam Żyłka, mąż Magdy Żyłki, inicjatorki kolektywu ŻyWa Pracownia – grupy zrzeszającej m.in. rzemieślników, artystów, architektów krajobrazu, muzyków, wychodząc ze sklepu, natknął się na kilku bezdomnych.

„Poprosili go o kurtki i śpiwory. Okazało się, że mężczyźni nocują w parku. Chwilę później Adam był znów przy nich z rzeczami, o które prosili” – informuje krakowski Gosc.pl.

Wiadomość o tym, że w Krakowie jest wielu potrzebujących szybko rozprzestrzeniła się w mediach społecznościowych. Organizowano zbiórki ubrań, ale to nie wystarczyło, dlatego zrodził się pomysł, aby bezdomnym dawać gorącą zupę. Na początku było jej zaledwie pół garnka. W styczniu udało się przygotować aż 50 litrów, z której skorzystało około 100 potrzebujących.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Teraz do akcji przyłącza się także Rzeszów. – Inauguracyjna rzeszowska „Zupa na Placu” będzie rozdawana 6 lutego (poniedziałek) o godz. 19:00 przy pomniku na Placu Ofiar Getta. Zupę będziemy przygotowywać w Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudzkiego 8-10) od godziny 16:30 – zapowiadają organizatorzy rzeszowskiej akcji, który zachęcają mieszkańców do włączenia się do inicjatywy.  

„Zachęcamy również do tego, żeby informować osoby będące w kryzysie bezdomności o tym, gdzie i o której godzinie będziemy na nich czekać w poniedziałek – dodają.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama