Reklama

Będąc w ciąży nie rezygnuj z chwil, spędzonych na „sportowo”. Wręcz przeciwnie, korzystaj z każdego aktywnego momentu i ciesz się wspaniałym samopoczuciem przez 9 miesięcy.

Magdalena Kozera, fizjoterapeutka z Ośrodka Rozwoju Dziecka i Aktywności Rodzica CM Medyk w Rzeszowie.

Dla każdej z nas, okres ciąży jest niezwykły. Dbamy o każdy szczegół. Zdrową i wartościową dietę, odpoczynek i bezstresowy czas. Jednak często zapominamy o ruchu i zadbaniu o sprawność fizyczną, obawiając się, że wzmożony ruch może zaszkodzić maleństwu. Nic bardziej mylnego! To właśnie w tym okresie, przyszła mama szczególnie powinna zadbać o swoją formę. Zwłaszcza, że ćwiczenia w ciąży poprawią nie tylko kondycję, ale także nasze samopoczucie i przygotują ciało do porodu.

Gotowe, do startu…

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Naszą przygodę ze sportem zaczniemy od wizyty u lekarza. Jeżeli lekarz ginekolog nie stwierdzi przeciwwskazań do ćwiczeń, przyszła mama może ćwiczyć w każdym trymestrze ciąży. Ważne jest, aby dostosować rodzaj ćwiczeń do stopnia zaawansowania ciąży. Odpowiednio dobrane, przygotują nasze ciało do akcji porodowej. Regularna aktywność fizyczna pozwoli również kontrolować wagę w ciąży i pomoże zapobiec takim dolegliwością jak bóle kręgosłupa czy obrzmienia nóg. A co najważniejsze, podczas uprawiania sportu jesteśmy po prostu bardziej uśmiechnięte. A wszystko to za sprawą endorfin, które potocznie lubimy nazywać – hormonami szczęścia. Podczas ruchu nasz organizm produkuje ich więcej, a one z kolei pomagają nam się m.in. zrelaksować czy pozbyć napięcia. Sprawność fizyczna przyszłej mamy ma nie tylko znaczenie dla niej samej, ale również pozytywnie wpływa na rozwój maleństwa. Przy odrobinie samodyscypliny ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu, po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą. Warto także skorzystać z zajęć grupowych na których spotkasz inne przyszłe mamy, z którymi będziesz miała szansę porozmawiać. Tego typu ćwiczenia są również elementem zajęć w większości szkół rodzenia.

Maluszek już na świecie

Kiedy możemy bezpiecznie wrócić do sportu po porodzie? Rodzaj ćwiczeń i czas ich rozpoczęcia zależy przede wszystkim od rodzaju porodu oraz samopoczucia mamy. Delikatne ćwiczenia m.in. stóp, dłoni można wykonywać już w drugiej dobie po urodzeniu dziecka. Bardziej intensywny ruch po rozwiązaniu naturalnym można rozpocząć w 7 tygodniu, a po cesarskim cięciu po minimum 3 miesiącach. Przed rozpoczęciem ćwiczeń młode mamy powinny skonsultować się przede wszystkim z lekarzem prowadzącym. Zajęcia powinny być dostosowane do ich kondycji, tak, aby nie przeciążyć organizmu, który wciąż jest w stanie regeneracji po ciąży. Efektywne ćwiczenia powinny składać się z części wzmacniającej mięśnie, treningu kardio i treningu siłowego. Ważne jest wzmocnienie mięśni brzucha, które uległy rozciągnięciu w trakcie ciąży, jak również mięśni pleców, które były obciążone zarówno w ciąży, jak i obecnie podczas noszenia i karmienia dziecka. Należy zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Tak więc przyszłe aktywne Mamy – śmiało możemy stwierdzić, że sport z brzuszkiem to samo zdrowie.

 

Reklama