Mieszkańcy województwa podkarpackiego muszą przygotować się na gwałtowne załamanie pogody. IMGW wydał ostrzeżenie II stopnia przed silnymi burzami, którym towarzyszyć będą porywisty wiatr i intensywne opady deszczu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty SMS. Zagrożenie potrwa od godziny 11:00 do końca dnia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozuje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk pogodowych na terenie całego województwa podkarpackiego.
Niebezpieczna pogoda
Ostrzeżenie II stopnia oznacza, że spodziewane burze mogą powodować duże straty materialne oraz stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Synoptycy ostrzegają przede wszystkim przed silnymi porywami wiatru, osiągającymi prędkość do 90 km/h, oraz intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą sięgnąć nawet 40 mm. Niewykluczone jest również wystąpienie gradu.
Ostrzeżenia obowiązują od południa
Alerty IMGW dla Podkarpacia wchodzą w życie w sobotę (3 maja) o godzinie 11:00 i będą obowiązywać aż do końca dnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych oceniane jest na 80 procent. Służby apelują o śledzenie bieżących komunikatów pogodowych, ponieważ sytuacja może dynamicznie się zmieniać.
Alert RCB dla mieszkańców
W związku z prognozami, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa również podjęło działania, wydając specjalny alert dla mieszkańców województwa podkarpackiego (oraz innych regionów południowej Polski). Na telefony komórkowe wysłano wiadomość SMS o treści: „Uwaga! Dziś (03/05) prognozowane lokalne burze i bardzo silny wiatr. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Śledź komunikaty pogodowe”.
Jak zachować bezpieczeństwo?
Pamiętajmy, że ostrzeżenie II stopnia oznacza wysokie ryzyko. Podczas burzy należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni, nie chować się pod drzewami i nie parkować pod nimi samochodów. Warto również zabezpieczyć przedmioty na balkonach i podwórkach, które mogą zostać porwane przez silny wiatr. Należy bezwzględnie śledzić dalsze komunikaty pogodowe i stosować się do zaleceń służb.
Czytaj więcej:
Roczne opóźnienie w przeniesieniu własności mieszkań. Mieszkańcy kontra Hegra Deweloper
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Straż pożarna postawiona na nogi. Płonęły budynki gospodarcze [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-8-218x150.jpg)
![Pożar budynku mieszkalnego na Podkarpaciu. Kolejnego dnia ogień pojawił się znowu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-posada-jasliska-osp-tylawa-218x150.jpg)
![Ogień strawił halę producenta mebli dziecięcych cenionych przez celebrytów. Hala przed i po pożarze [ZDJĘCIA] pożar bellamy](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-zagorz-20-218x150.jpg)
![Wielki pożar hali produkcyjnej na Podkarpaciu. Dach runął w ogniu [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-zagorz-osp-bukowsko-3-218x150.jpg)





![S19 pomalowana przez zimę. Fotografie nie kłamią – Podkarpacie to jeden z najpiękniejszych regionów Polski [ZDJĘCIA] s19 zimą](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Miejsce-Piastowe-–-Dukla-12-218x150.jpg)




![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)


![Czy Rzeszów stał się miastem apartamentowców? To oferują najdroższe mieszkania w mieście [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-1-2-218x150.jpg)










![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)





![Rzeszów rozbłysnął dla „zdrowych brzuszków”. Rekordowe tempo 34. Finału WOŚP [ZDJĘCIA] światełko do nieba 34 finał WOSP Rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/34-final-wosp-rzeszow-07-218x150.jpg)
![Rzeszów gra z 34. finałem WOŚP. Ekstremalnie, kolorowo i gorąco, chociaż pogoda nie rozpieszcza [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/wosp-rzeszow-05-218x150.jpg)





![S19 pomalowana przez zimę. Fotografie nie kłamią – Podkarpacie to jeden z najpiękniejszych regionów Polski [ZDJĘCIA] s19 zimą](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Miejsce-Piastowe-–-Dukla-12-324x235.jpg)