Kadr z filmu

Słowa „Tańcz mnie po miłości kres” zarówno w oryginalnej, jak i polskiej wersji językowej w tłumaczeniu Macieja Zembatego, przyprawiają o dreszcze. Nic więc dziwnego, że niejeden wykonawca mierzył się ze znakomitymi utworami Cohena.

KAROLINA MAJDAN-SOLECKA

Leonard Cohen – poeta, powieściopisarz, bard i pieśniarz, którego twórczość muzyczna jest niezwykle ceniona. Pochodzący z Kanady artysta zajął się tworzeniem muzyki. Zrobił to głównie dlatego, że mimo iż chciał zostać poetą, nie był w stanie utrzymać się z literatury.

Laureat wielu prestiżowych nagród w tym w 2010 roku Grammy Lifetime Achievement Award za całokształt twórczości, odszedł w 2016 roku w wieku 82 lat, niedługo po premierze swojej czternastej płyty.

„Hallelujah”

Ballada, która początkowo została odrzucona, teraz znana jest na całym świecie. Wykonywana jest przy każdej okazji „od pogrzebów po wesela”, a przy tym najczęściej interpretowana przez innych artystów. 

Kinowy dokument muzyczny opowiada o przewrotnych losach niezwykle znanego i popularnego utworu „Hallelujah” oraz samego Leonarda Cohena. Skomplikowane dzieje tej ballady z pewnością zainteresują polskich wielbicieli twórczości Leonarda.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Hallelujah”, która wcale nie zapowiadała przełomu w karierze Cohena, daje okazję, by nie tylko przyjrzeć się duchowej drodze muzyka, lecz także poznać bliżej jego proces twórczy.

W filmie pokazano niepublikowane dotąd materiały, w tym nagrania, wywiady, notatki, pamiętniki. Udokumentowano też cały proces tworzenia i drogę jaką przebył utwór „Hallelujah”, by stać się obecnie kultową kompozycją znaną wszystkim pokoleniom.

Wielki, symfoniczny dokument

Na seans „Alleluja. Niezwykła historia kultowej ballady Leonarda Cohena” zaprasza Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. 28 czerwca (środa) o godz. 19:00 odbędzie się projekcja tego wyjątkowego dokumentu. Bilety w cenie 25 zł będę dostępne w kasie WDK.

Reżyserią historii kultowej ballady zajęli się Dayna Goldfine i Dan Geller. Dokument bazuje na wydanej w 2013 roku książce Alana Lighta „The Holy or the Broken: Leonard Cohen, Jeff Buckley & the Unlikely Ascent of Hallelujah”. 

Zdjęcia do filmu kręcone były w USA w Los Angeles, Seattle oraz stanie Nowy Jork. Występują: Leonard Cohen, Jeff Buckley, John Cale, Brandi Carlile, Eric Church, Judy Collins, Bob Dylan, Sharon Robinson, Rufus Wainwright.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama