Zdjęcie: Facebook.com / Uniwersytety dla nauki, pajace do cyrku

– Głoszenie nieudowodnionych naukowo koncepcji nie będzie tolerowane – zapewnia prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wobec prof. Agnieszki B.-Z. wszczęto postępowanie za jej antyszczepionkowe wpisy w internecie.

W minioną środę fanpage „Uniwersytet dla nauki, pajace do cyrku” ujawnił antyszczepionkowe wpisy prof. Agnieszki B.-Z. z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ

W swoich wpisach na Facebooku prof. Agnieszka B.-Z. wskazywała, że szczepienia nie są konieczne, bo m.in. mamy naturalną odporność, a szczepionki wywołują autyzm i neurorozwojowe dolegliwości, które stanowią epidemię i są nieuleczalne. Prof. B.-Z. wołałaby, aby jej dziecko zachorowało na odrę niż na autyzm.

Ponadto, pani profesor z UR broniła także Andrew Wakefielda, byłego brytyjskiego gastroenterologa, który wraz z innymi naukowcami sfałszował wyniki badań, z których rzekomo wynikało, że szczepienia ochronne mają związek z autyzmem i zapaleniem jelit u dzieci.

Uniwersytet Rzeszowski, gdy się dowiedział o internetowej „twórczości” prof. Agnieszki B.-Z., zapowiedział, że sprawy nie zamiecie pod dywan. W poniedziałek otrzymaliśmy oficjalne stanowisko prof. Sylwestra Czopka, rektora UR, który wrócił już urlopu do pracy. 

„Uniwersytet Rzeszowski, hołdując dobrym praktykom akademickim jest za wolnością i swobodą wypowiedzi. Nie zmienia to faktu, że, jako instytucja, nie ponosi odpowiedzialności za prywatne poglądy pracowników” – czytamy w przesłanym do Rzeszów News oświadczeniu.

„Uniwersytet Rzeszowski stoi na straży rzetelności naukowej i jakości badań. Co za tym idzie – głoszenie nieudowodnionych naukowo koncepcji nie będzie tolerowane. Każdy pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego ma prawo korzystania z wolności wypowiedzi, ale powinien pamiętać, że wolności zawsze towarzyszy odpowiedzialność” – czytamy dalej. 

Prof. Czopek zapowiedział także, że w sprawie prof. Agnieszki B.-Z. zostanie rozpoczęte postępowanie wyjaśniające całą sytuację.

Prof. Agnieszka B.-Z. jest biologiem. Tytuł doktora zdobyła w Tokio. W marcu 2017 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, a w grudniu tego samego roku została mianowana na stanowisko profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ponadto prof. B.-Z. jest też kierownikiem Zakładu Biologii w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej na kierunku lekarskim Wydziału Medycznego UR.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama