Reklama

Zbliża się finał pierwszego etapu konkursu rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, na zabudowę pl. Garncarskiego. Zainteresowanie konkursem jest ogromne.

Termin pierwszego etapu mija 27 marca. Do tego czasu, chętni do udziału w konkursie mogą składać swoje prace.

Etap ten – jak informuje SARP – to etap koncepcyjny. O niczym oczywiście nie przesądza, ale jest bardzo ważny. Polega bowiem na zgłoszeniu tzw. plansz koncepcyjnych. Te zaś nie tylko powinny proponować pomysł na sama bryłę budynku, który miałby powstać na pl. Garncarskim, ale również proponować pewne rozwiązania architektoniczne i komunikacyjne dla całego tego kwartału miasta.

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie jest zainteresowanie konkursem.

Prac nie ma, ale pytania płyną z całej Polski

– Żadna praca jeszcze nie nadeszła – mówi Jarosław Łukaszewicz, wiceprezes rzeszowskiego SARP i zarazem sekretarz komisji konkursowej. – Ale z doświadczenia wiem, że te trafiają do nas w dwóch ostatnich dniach.

To nie oznacza, że zainteresowania konkursem nie ma. Wręcz przeciwnie. Pytania spływają z całej Polski.

– A jest ich tak dużo, że uzbierało się nam kilkanaście stron – dodaje Łukaszewicz. – Teraz sukcesywnie na nie odpowiadamy.

Wygląda więc na to, że pracownie architektoniczne i pojedynczy architekci już pracują nad swoimi projektami. Bo i po co pytać, skoro nie chciałoby się przystąpić do konkursu.

Możliwe przesunięcie terminu

– Jeśli będzie napływało więcej pytań, a nie zdążymy na wszystkie odpowiedzieć, to możliwe oczywiście, że przesuniemy nieco termin nadsyłania prac – mówi wiceprezes rzeszowskiego SARP-u.

Bo organizatorom konkursu bardzo zależy na ich jakości i pomysłowości. To ostatnie również jest bardzo ważne. Pozwoli m.in. na zebranie materiału do zakończenia prac nad miejscowym planem zagospodarowania terenu. Miasto zawiesiło je właśnie do zakończenia konkursu.

– Jeżeli koncepcja, która wygra, wskaże również pewne rozwiązania poza samym pl. Garncarskim, to będzie też powód do tworzenia kolejnych miejscowych planów.

Pod budynkiem parking

Do II etapu konkursu, zostanie zakwalifikowanych 5 prac. Wybór najlepszej, uzupełnionej już o konkretny projekt mającego powstać budynku, nastąpić ma w czerwcu. Pierwsza nagroda w konkursie to 15 tys. zł.

SARP o rozpisanie konkursu poprosił przyszły inwestor – rzeszowska firma Developres, która jest właścicielem większości działek na pl. Garncarskim. Chce postawić tam budynek, który będzie miał ok. 16 tys. m kw. Będzie częściowo hotelem, częściowo apartamentowcem. Miałaby się w nim znajdować także część usługowa i handlowa. Pod budynkiem znaleźć się ma dwupoziomowy parking.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: