Zdjęcie: Facebook.com / Arkadiusz Andrejkow
Reklama

To będzie premierowy pokaz filmu „Znowu są”, połączony ze spotkaniem z Arkadiuszem Andrejkowem i twórcami filmu. Można zdobyć bezpłatną wejściówkę. Będzie też otwarcie wystawy plenerowej „Cichy memoriał”.

Arkadiusz Andrejkow to sanocki artysta malarz, znany nie tylko na Podkarpaciu, ale w całej Polsce. Specjalizuje się w muralach, jest autorem projektu „Cichy Memoriał”. Na starych stodołach i szopach maluje dawnych mieszkańców wsi, korzysta przy tym z archiwalnych rodzinnych fotografii. 

Ze względu na podłoże obrazy te nazywane są „deskalami”. Naturalne zniszczenia, stare i surowe deski są częścią obrazu. Sami bohaterowie malowani są w taki sposób, żeby oddać klimat starej fotografii. 

O Arkadiuszu Andrejkowie i jego własnym projekcie „Cichy Memoriał” powstał film. „Znowu są ” w reż. Laury Ibek-Dźwigaj to dokument ukazujący artystę przy pracy. Film został zrealizowany w ramach Podkarpackiej Komisji Filmowej, programu mającego na celu utrwalenie wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. 

Premiera dokumentu odbędzie się w Wojewódzkim Dom Kultury w Rzeszowie w czwartek, 21 kwietnia, o godzinie 18:00. To będzie pokaz z udziałem Arkadiusza Andrejkowa i twórców filmu. Bezpłatne wejściówki można odbierać od 15 kwietnia z portierni WDK.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa plenerowa pt. „Cichy memoriał”, która stanie na Skwerze Grażyny Gęsickiej (tuż obok WDK, przy skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Okrzei). Na planszach będą zdjęcia, które stały się inspiracją do dużych „deskali” oraz historie i anegdoty z nimi związane. Wystawa potrwa do 8 maja.

 (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama