Fot. Tomasz Karwiński / Materiały prasowe. Na zdjęciu Eldo
Reklama

Od najbliższego piątku (15 czerwca) będzie można odbierać bezpłatne zaproszenia na koncert Art Celebration, który odbędzie się w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2018 w Rzeszowie.

ESK odbędzie się w dniach 21-24 czerwca. Przez cztery dni odbędzie się 40 wydarzeń, 25 projektów artystycznych, 4 spektakle, 15 koncertów, w których weźmie udział ok. 200 artystów z 14 państw. Najważniejszym wydarzeniem ESK będzie Koncert Główny na Stadionie Miejskim, gdzie wystąpią muzyczne kolektywy, a gwiazdą wieczoru będzie brytyjski wokalista FINK.  

Wśród wydarzeń będzie także szósta już edycja koncertu Art Celebration, czyli kontynuacja składania hołdu zasłużonym twórcom polskiej kultury, m.in. przez muzyków związanych z Podkarpaciem. Art Celebration to autorski projekt pianisty i kompozytora Zbigniewa Jakubka oraz rzeszowskiego rapera i dziennikarza muzycznego Bartłomieja “Eskaubei” Skubisza. 

W tym roku, w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, Art Celebration wzbogacony będzie o elementy historyczne. Koncert “People of Art” odbędzie się w ostatni dzień ESK – w niedzielę 24 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie o godz. 18:00. 

Art Celebration będzie się składał z dwóch części. W programie “Polska muzyka w Hollywood” na dwa fortepiany Michał Szkil i Zbigniew Jakubek wykonają utwory Victora Younga, Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Krzysztofa Komedy.

W pierwszej części wystąpią również “Eskaubei”, który opowie o swoich ulubionych pisarzach, i główny bohater tej części –  Eldo, czyli Leszek Kaźmierczak, jeden z legendarnych polskich raperów, który złoży hołd m.in. Halinie Poświatowskiej. Akompaniować będzie im AC Band złożony z kadry Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego pod wodzą Zbigniewa Jakubka.

Specjalnie pod kątem tej części koncertu zostaną sporządzone premierowe aranżacje autorstwa Zbigniewa Jakubka oraz Tomasza Nowaka. Pierwszą część zakończy “Suita Beksińskiego” – improwizowany utwór inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego w wykonaniu AC Band, któremu towarzyszyć będą wyświetlane reprodukcje wybranych obrazów mistrza udostępnione przez Muzeum Historyczne w Sanoku.

Muzyce będą towarzyszyły wizualizacje autorstwa Kuby Kowalskiego.

W drugiej części Art Celebration na scenie filharmonii wystąpi Monika Borzym z koncertem “Jestem Przestrzeń”. To także tytuł płyty Moniki Borzym z poruszającymi tekstami poetki Anny Świrszczyńskiej, do których muzykę skomponował Mariusz Obijalski. 12 kompozycji Obijalskiego do poruszających wierszy Anny Świrszczyńskiej w wykonaniu Moniki Borzym – cenionej wokalistki jazzowej młodego pokolenia.

Anna Świrszczyńska, poetka m.in. okresu Powstania Warszawskiego, jest uznawana za ważny głos tamtej epoki. Wybrane na płytę teksty pokazują, jak „przestrzenną” była osobowością – czujną na otaczającą ją rzeczywistość, wrażliwą, empatyczną, a jednocześnie świadomą swojego losu i czasu, w jakim dane było jej żyć. Wyboru wierszy na płytę dokonała uznana reżyserka Agnieszka Glińska. Zespół Moniki Borzym wystąpi z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i Mr Krime’a odpowiedzialnego za elektronikę

Bezpłatne zaproszenia na koncert Art Celebration będzie można otrzymać w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) od piątku (15 czerwca) w południe.

opr. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: