Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Reklama

Asseco Data Systems podpisało z Urzędem Miasta Rzeszowa umowę na modernizację Podziemnej Trasy Turystycznej. Wartość inwestycji to blisko 22 mln zł.

Podziemna Trasa Turystyczna pod płytą Rynku jest położona na trzech kondygnacjach. Składa się z 40 komnat i 25 piwnic, połączonych 15 korytarzami o łącznej długości prawie 500 m. Trasa w tej chwili nie ma żadnego wyposażenia multimedialnego.

Asseco Data Systems podpisało z Urzędem Miasta Rzeszowa umowę na realizację projektu „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury”. Podziemny obiekt zostanie zmodernizowany i wyposażony w sprzęt, który pozwoli widzom na wirtualną „podróż w czasie”. Zwiedzający piwnice będą bohaterami interaktywnej opowieści o historii miasta.

– Efekt iluzji osiągniemy dzięki zastosowaniu rozwiązań świetlnych, dźwiękowych, powietrznych, teatralnych oraz wizualnych przedstawionych zarówno w rzeczywistej, jak i wirtualnej przestrzeni – zapowiada Paweł Sokołowski, dyrektor ds. rozwoju w Obszarze Smart City w Asseco Data Systems.

– Przykładowo, oglądając historię wielkiego pożaru miasta z 1681 r., słychać będzie trzask palonego drewna, a specjalne urządzenia rozpylą sztuczny dym – twierdzi Paweł Sokołowski. 

W części nadziemnej, obok wejścia do piwnic, powstanie „skwer kultury”. Będzie  wyposażony m.in. w posadzką ledową, mobilną scenę i interaktywną studnię z efektami świetlno-dźwiękowymi. – Rzeszów zyska najnowocześniejszą instytucję kultury – twierdzi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Realizacja przedsięwzięcia potrwa do 30 listopada 2020 r. Projekt będzie sfinansowany m.in. z unijnego programu “Infrastruktura i Środowisko”.

Wykonawcą modernizacji rzeszowskich podziemi będzie konsorcjum firm Asseco Data Systems (lider), Art FM i New Amsterdam. Asseco będzie odpowiedzialne za opracowanie dokumentacji i wykonanie robót budowlanych koniecznych do realizacji ekspozycji multimedialnych – m.in. systemów elektrycznych, teletechnicznych i nagłośnienia.

Asseco stworzy również sieć IT niezbędną do funkcjonowania wystawy oraz dostarczy potrzebne urządzenia techniczne, sprzęt i wyposażenie multimedialne. Partnerzy konsorcjum zaś będą odpowiedzialni za przygotowanie projektu aranżacji, treści multimedialnych i scenariusza wystawy.

Szczegółowy opis Podziemnej Trasy po liftingu znajdziecie TUTAJ. 

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: