Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

„Parkowanie niemożliwe”, „istny paraliż”, „wstyd!” – alarmują nas zbulwersowani rzeszowianie. Z pretensjami dzwonią też bezpośrednio do urzędników. Ratusz potwierdza: chodniki w złym stanie. 

Rzeszów od kilku dni zmaga się ze skutkami intensywnych opadów śniegu. Sygnały o utrudnieniach na drogach, chodnikach i parkingach otrzymujemy od Czytelników bardzo często, ostatnie dotyczą ul. Kwiatkowskiego, ul. Lwowskiej (okolice Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2) i ul. Marszałkowskiej. 

Ratusz twierdzi, że o problemach wie i robi, co może, aby szybko się z nimi uporać. Akcja odśnieżenia miasta prowadzona jest bez przerw, a jeżeli się one zdarzają, to tylko po to, aby nie korkować miasta w godzinach szczytu. Dla przykładu – w czwartek przed 7:00 rano, uprzednio odśnieżywszy drogi, pługopiaskarki zjechały do bazy na czas wzmożonego ruchu. 

– Na poranny szczyt ulice były przygotowywane całą noc. Pół godziny po północy 24 pojazdy wyruszyły na najważniejsze ulice miasta, czyli te o standardzie 1, 2 i 3. O godz. 2:00 kolejne maszyny rozpoczęły porządkowanie dróg o klasie 4 i 5 – mówi nam Artur Gernand z biura prasowego magistratu. 

O godz. 4:15 do odśnieżania chodników, zatoczek autobusowych i parkingów zaprzęgnięto 19 lekkich traktorów. Pracują one do teraz, bez większych przerw. A ponieważ w niektóre miejsca, takie jak parkingi, sprzęt ten nie może dotrzeć z obawy przed uszkodzeniem pojazdów, do pomocy im wysłano brygady piesze. 

– Na drogach nie ma aktualnie większych problemów. Najwięcej sygnałów od mieszkańców otrzymujemy odnośnie do chodników. Zdajemy sobie sprawę, że nie są w idealnym stanie, dlatego kładziemy mocniejszy akcent na ich porządkowanie. Jesteśmy w kontakcie z MPGK, staramy się sukcesywnie przywracać chodniki do normalności – zapewnia Artur Gernand. 

Autobus potrącił 90-letniego mężczyznę

Do południa rzeszowska policja odnotowała 10 kolizji i dwa wypadki. W wyniku tych ostatnich dwie osoby zostały ranne i trafiły do szpitala.

– W Błażowej Dolnej o godz. 6:30 zderzyły się dwa samochody. 32-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, który kierował toyotą, stracił panowanie na łuku drogi, zjechał na przeciwny pas i zderzył się z daewoo matizem, którym kierowała 36-letnia mieszkanka powiatu rzeszowskiego. Kobieta potrzebowała pomocy medycznej – relacjonuje Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

W Rzeszowie utrudnienia dla kierowców występują na ul. Krakowskiej, gdzie kierujący autobusem 46-letni mieszkaniec Rzeszowa, jadąc prawym pasem w kierunku Świlczy, potrącił pieszego. 90-letni mężczyzna został przewieziony do szpitala. 

Na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego panują trudne warunki do jazdy. Padający śnieg i tworzące się błoto pośniegowe sprawiają, że jest bardzo ślisko.

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, zachowania większych odległości pomiędzy pojazdami oraz unikanie gwałtownych manewrów.

– Pamiętajmy też, aby przed wyjazdem odśnieżyć samochód, światła i tablice rejestracyjne – podkreślają policjanci. 

W ciągu ostatniej doby z powodu intensywnych opadów śniegu trzykrotnie interweniowała też rzeszowska straż pożarna. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama