Do końca sierpnia, w każdy weekend wakacji, zamek Lubomirskich w Rzeszowie będzie otwarty dla zwiedzających. Pierwsze zwiedzanie już 6 i 7 lipca.
Zwiedzanie rzeszowskiego zamku, kiedyś siedziby rodu Ligęzów i Lubomirskich, jest wspólną inicjatywą Rzeszowskich Piwnic, Estrady Rzeszowskiej, PTTK w Rzeszowie i Sądu Okręgowego w Rzeszowie.
– Po obiekcie oprowadzać będą przewodnicy z rzeszowskiego oddziału PTTK, którzy największy rzeszowski zabytek znają jak przysłowiową własną kieszeń – poinformowały Rzeszowskie Piwnice.
– Podstawowym celem jest uatrakcyjnienie oferty turystycznej w mieście o zwiedzanie największego zabytku Rzeszowa, dawnej rezydencji właścicieli miasta, także więzienia, a obecnie Sądu Okręgowego – wyjaśniają organizatorzy zwiedzania.
Na teren zamku Lubomirskich będzie można wejść z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpocznie się w najbliższy weekend (6 i 7 lipca) i potrwa do końca sierpnia. Zahaczy jeszcze 1 września (niedziela). Wejścia do zamku będą o godzinach: 12:00, 14:00, 16:00.
Na zwiedzenie trzeba zarezerwować 1,5 godziny. Obejmować będzie m.in. dziedziniec, salę rozpraw, salę balową, wieżę zamkową oraz podziemia dawnego więzienia. Zwiedzanie będzie maksymalnie w 20-osobowych grupach.
Bilety kosztują 30 zł, do kupienia na stronie: bilety.rzeszowskiepiwnice.pl. Bezpłatny wstęp mają dzieci do 4. roku życia.
W ubiegłym roku podobną inicjatywę zorganizował rzeszowski IPN. Zamek można było bezpłatnie zwiedzać w trzy wakacyjne weekendy: 17-18 czerwca, 15-16 lipca i 19-20 sierpnia. Zainteresowanie było ogromne.
Turystów wtedy także oprowadzali przewodnicy PTTK, m.in. po Sali Pamięci. W jednej z dawnych cel, w których więziono m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego, jest ekspozycja oraz sporo artefaktów podarowanych czy odnalezionych w trakcie badań IPN.
Pod zamkiem znajduje się zamurowane pomieszczenie, w który w czasach komunistycznych dokonywano egzekucji, ale wejście do niego nie zostało na razie odnalezione.
IPN już w przeszłości udostępniał Salę Pamięci podczas corocznej Nocy Muzeów, która zazwyczaj odbywa się w połowie maja. Frekwencja zawsze była bardzo duża, a IPN starał się, aby wszyscy chętni mogli zobaczyć miejsce pamięci martyrologii narodu polskiego.
(RzN)
redakcja@rzeszow-news.pl