Zdjęcie: Rzeszów News

Pracownia ASA Architekci z Rzeszowa stworzy założenia dla nowego budynku przy ulicy Słowackiego. Znajdzie się tam m.in. sala wystawienniczo-konferencyjna, a na najwyższym poziomie kawiarnia lub punkt widokowy.

Chodzi o teren przy ul. Słowackiego i Króla Kazimierza (blisko ratusza), na którym obecnie jest parking, z którego korzystają pracownicy urzędu i mieszkańcy Rzeszowa.

W pierwszych dniach stycznia 2023 roku miasto ogłosiło, że zamierza parking częściowo zlikwidować i na jego miejscu stworzyć budynek dla wystaw i kameralnych koncertów, ale również pod miejskie wydarzenia, które obecnie odbywają się m.in. w sali sesyjnej ratusza.

– A ona jest zbyt ciasna – wyjaśnia Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Platforma widokowa

Parter w nowym budynku ma być przeznaczony na wystawy, piętro na salę zebrań (np. stowarzyszeń), czy koncerty. Ma ona pomieścić od 150 do 200 osób. Urzędnicy zapewniają, że obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Ratusz, niestety, nie spełnia takich wymogów, a ze względu na jego zabytkowy charakter, dostosowanie go poprzez rozbudowę jest niemożliwe – twierdzą urzędnicy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Oprócz sali wystawienniczo-konferencyjnej na pierwszym poziomie, na drugim ma być platforma widokowa lub kawiarnia. – Jest pomysł na takie rozwiązanie na najwyższym poziomie – dodaje Bartosz Gubernat.

Program za 22 tys. zł

Miasto zleciło opracowanie wstępnego programu funkcjonalno-użytkowego auli miejskiej. Dokument ma być wykorzystany do ogłoszenia w kolejnym etapie konkursu architektonicznego na projekt przyszłego budynku.

Do 27 stycznia miasto czekało na oferty pracowni architektonicznych. Zgłosiło się pięć. Wybrano projekt Autorskiego Studia Architektury ASA Architekci z Rzeszowa. Za przygotowanie programu otrzyma 22 tys. zł. ASA ma na to trzy tygodnie. 

Z tego programu dowiemy się też, czy obecny parking zostanie całkowicie zlikwidowany, czy zostanie jakaś część miejsc postojowych. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowała budowa auli. To się ma rozstrzygnąć w kolejnych etapach, po ogłoszeniu konkursu.

(saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama