Reklama

Aula Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nosi imię profesora Jerzego Chłopeckiego, byłego prorektora uczelni, który zmarł 21 stycznia 2014 r.

[Not a valid template]

 

Uroczyste upamiętnienie wybitnego socjologa i politologa odbyło się 23 stycznia w pierwszą rocznicę śmierci prof. Chłopeckiego. Goście, a wśród nich rodzina i przyjaciele z kręgów nauki, obejrzeli film dokumentalny o profesorze „Czas panuje nad nami”.

Prof. Jerzy Chłopecki zmarł w wieku 77 lat, zmagał się z chorobą nowotworową. Podczas uroczystości nadania auli imienia prof. Chłopeckiego, mimo atmosfery zadumy, nie było smutku.

Pogodny z natury profesor Chłopecki chciał, by wspominać go bez zadęcia, z radością, tak, jak żył i postrzegał otaczający go świat, wnikliwie, ale nieco z przymrużeniem oka i charakterystyczną ironią.

Prof. Tadeusz Pomianek, rektor WSIiZ, wspólnie z żoną profesora, Jadwigą Chłopecką, odsłonił również tablicę pamiątkową.

Jeden z uczniów prof. Chłopeckiego, obecnie prorektor WSIiZ ds. nauczania, dr Andrzej Rozmus zaprezentował książki wydane przez uczelnię: „Teraźniejszość totalna. Tezy o współczesności. Profesor Jerzy Chłopecki in memoriam” oraz reedycję zbioru znakomitych felietonów profesora „Pocztówki z Galicji”.

Prof. Chłopecki przez wiele lat był prorektorem do spraw nauki WSIiZ i kierował Katedrą Nauk Społecznych. Sprawował nadzór merytoryczny nad wszystkimi projektami naukowymi WSIiZ. Był profesorem nauk humanistycznych, absolwentem studiów magisterskich i doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie się habilitował.

Wielką pasją prof. Jerzego Chłopeckiego było dziennikarstwo. Pełnił funkcję redaktora naczelnego wielu ogólnopolskich mediów. Prof. Chłopecki jest autorem wielu książek m.in. „Rewolucja i postęp”, „Czas, świadomość, historia. Uwarunkowania potocznej świadomości czasu”, „Przestrzeń polityczna Polski. Konflikt i zmiana”, „Ciągłość, zmiana i powrót. Szkice z socjologii wychowania”.

Pof. Chłopecki został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Wielką pasją prof. Jerzego Chłopeckiego były konie i muzyka. Lubił jazdę na nartach i grę w tenisa.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: