Zdjęcie: Marcin Piecyk / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Nikt nie chce stać w kolejkach czekając na badania profilaktyczne. W odpowiedzi, po rzeszowskich osiedlach jeździ autobus, w którym można zrobić podstawowe badania. Ostatni tydzień.

Autobus zdrowia jeździ po rzeszowskich osiedlach od września. W wyznaczone dni, w ustalonym miejscu, zatrzymuje się na cztery godziny, i od 6:00 do 10:00 można zrobić podstawowe badania profilaktyczne. Do tej pory z takiej możliwości skorzystało prawie tysiąc osób.

W poniedziałek, 10 października, autobus był na osiedlu Króla Augusta. W kolejnych dniach będzie w: Miłocinie, Przybyszówce i Bziance oraz na osiedlach: Mieszka I, Baranówce i gen. Andersa. 

Badania są bezpłatne, to wspólna akcja Urzędu Miasta i Centrum Medycznego Medyk, w ramach programu Ministerstwa Zdrowia „Profilaktyka 40Plus”.

Przed wizytą warto zarejestrować się dzwoniąc na infolinię, nr tel. 517 194 743. Jeśli ktoś tego nie zrobi i tak zostanie przyjęty w autobusie. 

Pakiet badań zawiera: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; AlAT, AspAT, GGTP; poziom kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; poziom kwasu moczowego we krwi; krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

W pakiecie dla mężczyzn jest dodatkowo PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Na podstawie tych badań możliwe jest wczesne wykrycie anemii, cukrzycy, stanów zapalnych i nowotworów w obrębie przewodu pokarmowego, czy raka prostaty.

Zdjęcie: materiały prasowe

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama