Zdjęcie: Marcin Piecyk / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Nie trzeba stać w kolejkach i tracić czasu. W Rzeszowie, badania profilaktyczne można zrobić w autobusie. Ale tylko we wrześniu i w październiku.

– Sprawdzamy dowody rejestracyjne i patrzymy, czy badania techniczne mamy aktualne. Warto się też zastanowić, czy mamy aktualne badania… siebie – mówiła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, gdy w czwartek rozpoczęła się akcja „Jazda profilaktyczna”.

Przed domem kultury na osiedlu Matysówka zaparkował autobus z napisem „badania profilaktyczne”. We wrześniu i w październiku będzie jeździł po wybranych rzeszowskich osiedlach, i w nim będzie można zrobić podstawowe badania. 

To wspólna akcja Urzędu Miasta i Centrum Medycznego Medyk. Dla tych, którzy nie mają czasu stać w kolejkach w przychodniach. Badania prowadzone są w ramach programu Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40+, czyli dla osób powyżej 40. roku życia.

Do tej pory, w całej Polsce, wykonano około 600 tys. badań. 7,5 proc. z nich tylko w Rzeszowie. – To rekord Polski – mówił z dumą o rzeszowianach dr Stanisław Mazur, dyrektor Medyka. – Ich świadomość, dbanie o zdrowie i profilaktyka, świadczy o mądrości społeczeństwa – podkreślał dr Mazur, zachęcając kolejne osoby do korzystania z programu. 

Dużo spokoju

– Po tych badaniach człowiek czuje się spokojniejszy – dodał Tomasz Kamiński wiceprzewodniczący Rady Miasta, który zdradził, że badania zrobił już kilka miesięcy temu, a namówiła go do tego żona. – Wyniki pokazały, że coś trzeba zmienić, coś ulepszyć, coś poprawić, ale jest dużo spokoju – dodał.  

– W autobusie będzie pobierana krew i będą przyjmowane próbki moczu. Zostanie wykonany także pomiar ciśnienia oraz BMI – wyjaśnia Gabriela Skorwider – Tucka, dyrektor ds. medycznych Medyka. Trzeba przyjść na czczo. 

Przed wizytą warto zadzwonić na infolinię, nr tel. 517 194 743, i zarejestrować się. – Ale jeśli ktoś tego nie zrobi, też zostanie przyjęty w autobusie – deklaruje Skorwider – Tucka.

Badania są bezpłatne, autobus zatrzyma się na 21 rzeszowskich osiedlach. Będzie tam w wyznaczone dni, przez cztery godziny, od 6:00 do 10:00.

Pakiet badań zawiera: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; AlAT, AspAT, GGTP; poziom kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; poziom kwasu moczowego we krwi; krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

W pakiecie dla mężczyzn jest dodatkowo PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Zdjęcie: materiały prasowe

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama