Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Marek Bajdak blokuje kolejne inwestycje mieszkaniowe w Rzeszowie. Zawiesił kolejne kilkanaście postępowań o wydanie warunków zabudowy. 

Marek Bajdak od 25 lutego pełni funkcję prezydenta Rzeszowa, po tym gdy ze stanowiska prezydenta miasta, po 18-latach, zrezygnował Tadeusz Ferenc. Bajdak został „komisarzem” Rzeszowa na wniosek wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, która startuje w przedterminowych wyborach na prezydenta stolicy województwa.

Już w pierwszych tygodniach urzędowania Marek Bajdak 13 zawiesił postępowań dotyczących wydania warunków zabudowy na terenach zielonych. Chodzi o słynne „wuzetki”, które ułatwiają rozpoczęcie inwestycji. Przeciwnicy Ferenca twierdzą, że miasto za jego rządów wydawało „wuzetki” bezrefleksyjnie, burząc przestrzeń kosztem zieleni. 

W środę ratusz poinformował, że Marek Bajdak zawiesił kilkanaście kolejnych postępowań „wuzetkowych”. Niektóre umorzył. Pierwsza inwestycja dotyczy terenu, gdzie był sklep „Jedynka” na Podwisłoczu. Inwestor chciał tam wybudować m.in. dwa bloki z częścią handlowo-usługowo-biurową, podziemne garaże, parkingi i zjazdy z dróg publicznych. 

– Inwestor nie otrzymał z wydziału architektury decyzji o warunkach zabudowy, gdyż nie posiadał wszystkich wymaganych do wydania takiej decyzji dokumentów – twierdzi Marek Bajdak.

Prezydent umorzył także postępowanie o wydanie „wuzetki” dla innej inwestycji przy ul. Podwisłocze na os. Nowe Miasto, obok Szkoły Podstawowej nr 23. Chodzi również o budynek wielorodzinny wraz z częścią handlowo-biurową, garażami i parkingami. Dla tego terenu ma powstać miejski plan zagospodarowania przestrzennego. 

Prezydent zawiesił łącznie już 27 postępowań „wuzetkowych” na 18 ulicach Rzeszowa, m.in. na ulicach Spacerowej, Podwisłocze, Bałtyckiej, Marcina Filipa, Słocińskiej, Załęskiej, Partyzantów, Nadbrzeżnej. Postępowania dotyczą zarówno zabudowy wielorodzinnej jak i szeregówek czy budynków usługowych i produkcyjnych.

Jedna z ostatnich zawieszonych „wuzetek” dotyczy czterech bloków przy ul. Spacerowej. Ratusz podpiera się wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który uznał, że postępowania “wuzetkowe” na obszarach objętych obowiązkiem sporządzenia planem zagospodarowania przestrzennego, powinny być do tego czasu zawieszone.

Obecnie ok. 17 proc. powierzchni Rzeszowa taki plan posiada. – Obszarem, na którym należy sporządzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, są m.in. tereny zielone, które zaliczane są do terenów o charakterze publicznym – przypominają służby prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Część pracowników ratusza uważa, że Marek Bajdak, zawieszając „wuzetki”, próbuje zdyskredytować osiągnięcia Tadeusza Ferenca i angażuje się w kampanię wyborczą Ewy Leniart. Inwestycje zielone są jednym z głównych tematów trwającej jeszcze kampanii. Wybory na prezydenta Rzeszowa odbędą się w najbliższą niedzielę, 13 czerwca.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama