Zdjęcie: Materiały Barbary Nowackiej

Współprzewodnicząca Twojego Ruchu, działaczka feministyczna, nadzieja polskiej lewicy – Barbara Nowacka w środę pojawi się w Rzeszowie.

Barbara Nowacka w środę (24 maja) przyjedzie do Rzeszowa na zaproszenie podkarpackiego Komitetu Obrony Demokracji. Nowacka wraz z Januszem Palikotem stoją na czele Twojego Ruchu. Nowacka jest  działaczką feministyczną oraz córką Izabeli Jaruga-Nowackiej, byłej wicepremier, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Barbara Nowacka dała się poznać już jako 12-latka w programie „5-10-15”, z którym była związana przez 8 lat.  Później działała w  środowiskach szeroko rozumianej lewicy – Od Unii Pracy przez Ruch Palikota do Zjednoczonej Lewicy, którą reprezentowała w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Nie otrzymała wówczas mandatu, ponieważ ZL nie przekroczyła progu wyborczego.

Nowacka uczestniczyła  również w protestach antywojennych przeciw wojnie w Jugosławii, Iraku, Afganistanie. Była również  jedną z koordynatorek marszu alterglobalistycznego w 2004 r. w Warszawie.

Swoją działalność na rzecz kobiet Barbara Nowacka rozpoczęła jeszcze w 1993 roku pracując w Telefonie Zaufania dla Kobiet, założonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.Przez blisko 2 lata Nowacka kierowała Grupą Feministyczną ECOSY.

Jej pracę na rzecz kobiet doceniło m.in. amerykańskie czasopismo Forgein Politycy, które Nowacką wraz z Agnieszką Dziemianowicz – Bąk umieściło na liście FP Top 100 Global Thinkers za udział w organizacji Czarnego Protestu, w ramach którego w całej Polsce strajkowano przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Natomiast w styczniu br. Barbara Nowacka wraz komitetem Ratujmy Kobiety została uhonorowana międzynarodową nagrodą „Dla wolności kobiet” im. Simone de Beauvoir za działania w ochronie praw kobiet i sprzeciwu wobec próbom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji.

Z wykształcenia Barbara Nowacka jest  informatyczką. Zawodowo interesuję się problematyką edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. „W mądrym, powszechnym kształceniu widzę przyszłość dla kraju i obywatelek i obywateli” – pisze Barbara Nowacka na swojej stronie.

W Rzeszowie pojawi się o godz. 19:00  w hotelu „Hubertus” (ul. Mickiewicza 15). Wstęp wolny.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama