Basen przy Matuszczaka w opłakanym stanie. Będzie remont [FOTO]

Zawodnicy sekcji skoków do wody Stali Rzeszów walczą o kwalifikacje olimpijskie tylko dzięki talentowi i ciężkiej pracy. Basen przy ul. Matuszczaka im nie pomaga. Będący w opłakanym stanie obiekt zostanie wyremontowany.

 

Urząd Miasta w Rzeszowie szuka firm, które opracują koncepcją gruntownego remontu basenu przy ul. Matuszczaka. Obiekt do 2014 r. należał do WSK, firma oddała go miastu w zamian za działkę przy ul. Żeglarskiej. Remont 25-metrowego basenu ma być przeprowadzony w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Firma wybrana przez urzędników będzie musiała oszacować koszt inwestycji, a potem ją zrealizować oraz zająć się zagospodarowaniem terenu wokół basenu.

Pamięta czasy Gierka

Basen wykorzystywany przez ZKS Stal Rzeszów wymaga gruntownej modernizacji. Stolica Podkarpacia kojarzona jest ze skokami do wody, które są widowiskową, ale wymagającą dyscypliną sportową. Do jej uprawiania niezbędna jest odpowiednia infrastruktura, której główną częścią jest oczywiście pływalnia.

– 30-letni obiekt jest już przestarzały, ale mimo tego, skoczkowie z Podkarpacia niedostatki pomieszczeń nadrabiają swoim talentem, zapałem i pracowitością. W odbywających się w styczniu Mistrzostwach Polski Poznań 2016, zawodnicy Stali Rzeszów 20 razy stawali na najwyższym stopniu podium deklasując konkurencję. W najbliższym czasie dwóch zawodników: Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak wyjeżdżają do Rio de Janeiro walczyć o kwalifikacje olimpijskie – mówi Sławomir Wolski, prezes sekcji skoków do wody Stal Rzeszów.

Zakres prac remontowych ma obejmować dach, który obecnie przecieka, wymianę całej elewacji z jej dociepleniem oraz wymianę systemu uzdatniania wody. Zostanie także wprowadzona nowa technologia grzewcza z odzyskiem ciepła, która pozwoli znacząco ograniczyć koszty funkcjonowania pływalni.

Elewacja basenu ma być ocieplona i nowoczesna tak, aby były najmniejsze straty ciepła. Ma być wyremontowana wewnętrzna klatka schodowa, ściany i sufity. Do tego wymagana jest wymiana posadzek pamiętających czasy Gierka, suszarek, łazienek i szatni.

– Oprócz docieplenia dobrze by było też zainstalować system solarny na dachu i w ten sposób obniżyć koszty eksploatacji basenu, przebudować parking i wybudować bezpieczny podjazd dla inwalidów, a także poszerzyć halę przy kasie biletowej, żeby przepływ ludzi był lepszy w tym miejscu – mówi Kazimierz Łukaszewicz, kierownik basenu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Remont do połowy 2017 r.?

ZKS Stal Rzeszów w skokach do wody ma obiecujących sportowców, którzy chcieliby też poćwiczyć „na sucho” na swojej sali gimnastycznej, gdyż przygotowania pływaków do zawodów nie odbywają się tylko w wodzie. Jak do tej pory salę gimnastyczną wynajmowano.

Dlatego najważniejszą częścią przedsięwzięcia jest przebudowa infrastruktury sportowej. Do remontowanej pływalni ma być dobudowana sala gimnastyczna, a także ma powstać nowa wieża do skoków do wody z podestami pod trampoliny.

– Tak wyremontowany basen pozwoli na szkolenie znacznie większej liczby adeptów tej dyscypliny – mówi Sławomir Wolski.

– Bardzo zależy nam na tym, żeby basen był wyremontowany jak najwcześniej. Nasi zawodnicy cały czas są w cyklu przygotowań do występów na arenach międzynarodowych.  Muszą więc gdzieś się przygotowywać. A remont i budowa sali gimnastycznej sprawiłaby, że ten basen mógłby być nawet ośrodkiem przygotowań olimpijskich. Część prac można przecież wykonać bez wyłączania obiektu z użytkowania – dodaje Łukaszewicz.

Planowany remont pływalni ma zakończyć się w połowie 2017 r. W tegorocznym budżecie miasta na remont basenu zarezerwowano 5 mln zł.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama