Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Nie na Staromieściu, a przy ul. Rycerskiej – ratusz wraca do pierwotnej lokalizacji basenu solankowego. Czy się uda? To zależy, czy właściciele działek będą skłonni do rozmów. 

O basenie solankowym, który wymarzył sobie Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, mówi się od dwóch lat. Marzenie wciąż jednak niespełnione. Problemem są bowiem działki, na których inwestycja mogłaby zostać zrealizowana.

Nie jest tajemnicą, że źródła solankowe w Rzeszowie znajdują się w rejonie ulicy Rycerskiej przy Szpitalu Miejskim. To właśnie tam dekadę temu powstał Zakład Balneologii, nazywany „rzeszowskim uzdrowiskiem”.

Tadeusz Ferenc „wodny potencjał” tego terenu chciał wykorzystać szerzej, ale na drodze do realizacji tego celu stanęła mu rodzina Jędrzejowiczów, która upomniała się o zwrot działek. (teren zagrożony zwrotem obejmuje około 70 ha). Tym sposobem nie tylko wstrzymano prace nad budową basenu solankowego, ale także rewitalizację parku przy ul. Rycerskiej. 

Dlatego prezydent Ferenc polecił swoim urzędnikom, by szukali innych miejskich działek, na których mógłby powstać basen. Wskazano wówczas dwie lokalizacje: na osiedlu Staromieście: przy ul. Krogulskiego i przy ul. Borowej.  Okazało się, że obie działki są zbyt daleko od źródeł solankowych, a wożenie wody beczkowozem mija się z celem. 

Dlatego zdecydowano, że basen powstanie jednak przy ulicy Rycerskiej. – Biuro Gospodarki Mieniem zwróciło się do spadkobierców działek przy szpitalu z prośbą o użyczenie terenu pod budowę basenu. Chodzi o 25 arów – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta. – Liczymy, że uda się dojść do porozumienia i zrealizować pierwotne założenie inwestycji. 

Warto dodać, że ratusz projekt basenu solankowego w swoich szufladach ma już od trzech lat. Zakłada on, że basen powstałby w okolicach Szpitala Miejskiego przy ulicy Rycerskiej od strony ulicy Marszałkowskiej. Zdrowotne kąpielisko ma pomieścić jednorazowo około 50 osób. Inwestycję oszacowano na około 7 mln zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama