Przyjadą z Rumunii, Turcji i Włoch. Wraz z grupą rzeszowskiej młodzieży z Zespołu Szkół Elektronicznych, będą się uczyć rysować… komiksy.

Na początku lutego wystartował kolejny projekt, realizowany w ramach programu „Erasmus + Młodzież, Akcja 1 – „Mobilność edukacyjna”. Jego wartość to ponad 15 tys. euro. Już sama nazwa projektu jest dość intrygująca: „ Radość tworzenia komiksów – warsztaty artystyczno-językowe”. Projekt realizuje Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, popularny „elektronik”.

– To projekt wymiany młodzieży – mówi Danuta Faluszczak, koordynatorka. – Do Rzeszowa przyjadą grupy młodzieży z Rumunii, Turcji i Włoch. Będziemy się uczyć m.in. rysowania komiksów.

Ale nie tylko. Teksty do komiksów mają powstać w językach angielskim i włoskim. Takie są akurat wymogi tego konkretnego projektu. Z jednej więc strony, dla grupki rzeszowskiej młodzieży będzie okazja, aby podszlifować angielski, z drugiej zaś nauczyć się włoskiego. Może raczej pouczyć. Bo uczestników projektu języka włoskiego uczyć ma właśnie młodzież z Włoch. Takie w projekcie dostali zadanie.

– Chodzi o to, żeby nie tylko pokazać, że młody człowiek może stworzyć coś fajnego, z fajnym tekstem, z fajną oprawą graficzną – tłumaczy dalej Danuta Faluszczak. – Ale też o to, żeby pokazać, że młody człowiek może się np. nauczyć nowego języka.

Poznać kulturę innego kraju

– Każda z grup musi np. przygotować dwa tańce folklorystyczne – mówi koordynatorka projektu.

Zresztą to nie koniec tanecznych atrakcji. Młodzież czeka jeszcze samodzielne tworzenie układów typu „village dance”. Założeniem projektu jest m.in. to, żeby młodzież sama się edukowała, uczyła się od siebie. I w tym ma pomóc właśnie village dance.

– To taka forma taneczna, w której grupa tworzy jakiś układ taneczny, a później uczy go pozostałych – wyjaśnia Danuta Faluszczak.

Wygląda na to, że dobrej zabawy młodzieży nie zabraknie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że będzie to taka „mała wieża Babel”. Jednak właśnie o to chodzi w takich projektach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Inna sprawa, że zabawa w village dance, zabawą, ale to, co uda się stworzyć uczestnikom projektu, później zostanie zaprezentowane także na zewnątrz.

– Być może w jakimś domu kultury, może w domu seniora – dodaje Faluszczak. To się jeszcze okaże.

Młodzież pojawi się w Rzeszowie ok. 20 marca. Każda grupa to 10 uczestników – pięć dziewczyn i pięciu chłopaków – plus opiekun. Zakwaterowani mają zostać w schronisku w Kamieniu koło Rzeszowa.

Znajomości i przyjaźnie

W mieście jednak też się oczywiście będą pojawiać. Tak jak i w samym „elektroniku”. To właśnie tam zaprezentują to, co udało się im stworzyć… zwłaszcza komiksy. Będzie też okazja, by młodzież, która nie bierze udziału w programie, poznała swoich rówieśników z innych krajów.

W szkole młodzieży uczy się multum, a do projektu załapie się tylko 10.

– Prowadzę nieformalny klub szkolny „Omega”. Spotykamy się, dyskutujemy, planujemy przyszłe działania. Oczywiście, obowiązuje zasada, im ktoś się bardziej angażuje, tym ma większe szanse – wyjaśnia koordynatorka, ale dodaje: – Mamy w klubie osoby uzdolnione plastyczne. To na ich bazie zostanie skompletowana grupa.

Młodzi Rumuni, Turcy i Włosi pozostaną w Rzeszowie do 28 marca. Później wrócą do swoich krajów, ale – jak mówi Danuta Faluszczak, która podobne projekty koordynuje od wielu lat – pozostaną zapewne zawiązane znajomości i przyjaźnie. I o to też w projekcie chodzi.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama