Zdjęcie: materiały prasowe

Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie RoboLAB. Jego uczestnicy konstruować będą m.in. roboty i uczestniczyć w międzynarodowych zawodach.

RoboLAB to nowy projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Jego adresatem są uczniowie podkarpackich szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także innych regionów.

We wtorek w Rzeszowie porozumienie o powołaniu do życia RoboLAB-u podpisali marszałek podkarpacki Władysław Ortyl, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik i Marek Darecki, prezes Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza” i prezes Pratt & Whitney Rzeszów. 

Choć RoboLAB powstanie głównie z myślą uczniach szkół ponadpodstawowych, to w programie znajdą się też zajęcia dla dzieci z ostatnich klas podstawówek oraz dorosłych, którzy hobbystycznie zajmują się mechaniką, robotyką, programowaniem czy automatyką.

Twórcy projektu przewidują serię zajęć i szkoleń, które umożliwią uczniom podejście do drugiego etapu. Docelowo będzie nim udział w międzynarodowych zawodach robotycznych. Uczniowie będą budować skomplikowane konstrukcje robotów i wykonywać zadania. 

RoboLAB ma w założeniu, poprzez zabawę i wspólne eksperymentowanie, zachęcać dzieci do nauki. Dodatkową zachętą do udziału w projekcie jest rywalizacja z rówieśnikami o nagrody finansowe.

RoboLAB ma nauczyć pracy zespołowej, komunikacji interpersonalnej, nieszablonowego myślenia, budowania alternatywnych scenariuszy. – Jestem przekonany, że właśnie taki mix umiejętności będzie decydujący dla post covidowego rynku pracy – mówi Marek Darecki.

– Połączenie umiejętności technicznych i kompetencji interpersonalnych jest fundamentem przyszłych stanowisk pożądanych przez pracodawcę – podkreśla Władysław Ortyl.

RoboLab będzie w budynku „O” Politechniki Rzeszowskiej. Projekt mają wspierać eksperci z robotyki, mechaniki, automatyki, programowania. PRz ma kształcić specjalistów lotnictwa i kosmonautyki, motoryzacji, jakości życia oraz informacji i telekomunikacji.

RoboLAB ma ruszyć w listopadzie br. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama