Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

#CzarnyProtest, #CzarnyPoniedziałek, Międzynarodowy Strajk Kobiet, a teraz „Czarny Wtorek”. Polki i Polacy nie składają parasolek i 3 października wyjdą na ulicę by zbierać m.in. podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety. Rzeszów również przyłącza się do akcji.

3 października mija rok, kiedy, w #CzarnyPoniedziałek, w dzień Ogólnopolskiego Strajku Kobiet ok. 250 tys. osób wyszło na ulice w ponad 150 miastach w Polsce i w 60 za granicą, Protestowano wówczas przeciwko barbarzyńskiemu projektowi ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Strajk był również w Rzeszowie, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Idea tego wydarzenia zaowocowała również  kolejną inicjatywą – Międzynarodowym Strajkiem Kobiet, który odbył się w Dzień Kobiet, 8 marca 2017 w ponad 60 państwach. Rzeszów także przyłączył się do akcji. Z tej okazji w stolicy Podkarpacia pojawił się m.in. prof. Jan Hartman. Szczegółową relację możecie przeczytać TUTAJ.

Jednemu i drugiemu wyjściu na ulice niezmiennie towarzyszyło hasło – #SolidarnośćNasząBronią! 3 października br. obrońcy praw kobiet ponownie wyjdą na ulicę tym razem pod hasłem „Czarny Wtorek. Wielka Zbiórka”,

„W tym roku również wychodzimy. Nie tylko po to, żeby wspominać. Nie tylko po to, żeby pokazać siłę, która wtedy się w nas obudziła. W tym roku wychodzimy, bo nie składamy parasolek. Wychodzimy, bo nie odpuszczamy. Wychodzimy, bo walka nadal trwa” – piszą o Czarnym Wtorku organizatorzy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dlaczego teraz? Bo ich zdaniem jest to najwłaściwszy moment.  „Właśnie teraz, w tych czarnych czasach. Niech nas zobaczą, niech nas usłyszą, niech widzą, że się nie boimy. Że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Że nigdy nie tracimy wiary i nigdy się nie poddajemy. Chodźcie z nami!” – zachęcają organizatorzy.

Podczas planowanej demonstracji będą również zbierane podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety. O projekcie pisaliśmy TUTAJ. Zakłada on liberalizację ustawy antyaborcyjnej, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół i zapewnienie bezpłatnej antykoncepcji. W całym kraju pod projektem zebrano już 100 tys. podpisów.

W Rzeszowie akcja rozpocznie się o godz. 17:00 na Rynku.

(jg)

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama