Na około 200-300 tys. zł jest szacowana budowa nowej sygnalizacji świetlnej w Rzeszowie, która jeszcze w tym roku ma powstać na przejściu dla pieszych na wysokości sklepu sieci Lidl przy ul. Podwisłocze.

[Not a valid template]

 

Ruch pieszych i samochodów na ul. Podwisłocze zwiększył się od ub. r., gdy wybudowany tam został sklep Lidl. Droga, którą przejeżdżają kierowcy, ma trzy pasy ruchu: dwa w jedną stronę, jeden w drugą. Przejście dla pieszych jest dosyć długie.

Po otwarciu Lidla, pieszych w tej części miasta przybyło. Mimo, że na ul. Podwisłocze obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, to kierowców, którzy łamią przepisy i jeżdżą tam znacznie szybciej, można co chwilę zobaczyć.

Już jesienią ub. r. na problem zwrócił uwagę prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który każdego dnia pokonuje tę trasę. Ulica zachęca kierowców do rozwijania prędkości – droga jest nowa i prosta.

Piesi przechodzący przez przejście nierzadko muszą stawać na środku skrzyżowania, bo jeden kierowca się zatrzyma, a drugi wcale o tym nie myśli. Stan bezpieczeństwa pieszych znacznie się pogorszył, dlatego zapadła decyzja, by na przejściu wybudować sygnalizację świetlną.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Biorąc pod uwagę czas przejazdu samochodu, drogę hamowania, długi czas przejścia pieszych przez przejście, prezydent uznał, że priorytetem jest bezpieczeństwo – mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Aby miasto ruszyło z inwestycją, musi się wcześniej dogadać z właścicielami okolicznych terenów, m.in. z właścicielem gruntów, który dzierżawi je Lidlowi. Drogowcy namawiają ich, by sfinansowali budowę sygnalizacji. Jej koszt szacowany jest na ok. 200-300 tys. zł.

– Rozmowy idą też w tym kierunku, żebyśmy współfinansowali inwestycję. Jeżeli i to się nie uda, to sygnalizację wybudujemy we własnym zakresie.  Jak ostatecznie będzie, to się okaże po zakończeniu trwających rozmów. Sądzimy, że po zdobyciu dokumentacji projektowej i pozwolenia na budowę, sygnalizacja powstanie jeszcze w tym roku – zapowiada Piotr Magdoń.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama