Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Triumf inicjatorów referendum na temat przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną władz Krasnego. 

Wyrok NSA zapadł w piątek na niejawnej rozprawie. „Wygraliśmy wszystko! Ustępujący wójt gminy Krasne [Wilhelm Woźniak – przyp. red.] wyczerpał wszelkie możliwości blokowania przeprowadzenia uczciwego gminnego referendum w sprawie dobrowolnego połączenia Gminy Krasne z Gminą Miasto Rzeszów” – napisano na referendumkrasne.pl.

Wyrok NSA oznacza, że teraz zostanie wybrany komisarz wyborczy, a ten z kolei wyznaczy termin przeprowadzenia referendum. – I całą kampanię referendalną. Referendum zostanie rozpisane w przeciągu 2-3 miesięcy – mówi nam Wilhelm Woźniak. Twierdzi, że sama gmina nie została jeszcze oficjalnie poinformowana o piątkowym wyroku NSA.

Gmina próbowała zablokować przeprowadzenie referendum, kwestionując autentyczność podpisów pod wnioskiem referendalnym. Władze Krasnego twierdziły, że nikt nie sprawdzał, czy osoby, które poparły pomysł przeprowadzenia referendum, znajdują się w spisie wyborców. Gmina doniosła do prokuratury, że 400 podpisów spośród 1135 sfałszowano

Batalia o przeprowadzenie referendum na temat włączenia całej gminy Krasne do Rzeszowa trwała od sierpnia 2017 roku. To wtedy złożono wniosek o przeprowadzenie referendum. W listopadzie zablokował je Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, twierdząc, że pytanie referendalne („Czy jesteś za połączeniem Gminy Krasne z Gminą Miasto Rzeszów?”) pozostawia zbyt szerokie pole do interpretacji. 

Inicjatorzy referendum nie złożyli broni, po skardze do NSA sprawa ponownie trafiła do WSA, a ten tym razem w maju br. dał „zielone światło” do przeprowadzenia referendum. Gmina zaskarżyła je do NSA, ale jej skarga kasacyjna została odrzucona. 

Co ważne, po przeprowadzeniu referendum jego wynik nie będzie wiążący dla rządu, który podejmie ostateczną decyzję o tym, czy przyłączyć gminę do Rzeszowa. Wynik będzie musiała także zaopiniować Rada Gminy Krasne. Znów ruszy machina administracyjna – opinie wydawać będą wojewoda oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Z piątkowego wyroku NSA cieszą się władze stolicy Podkarpacia. Ratusz obiecywał, że jeżeli gmina będzie przyłączona do Rzeszowa, to wpompuje w nią 100 mln zł. Inicjatorzy referendum są przekonani, że tym razem mieszkańcy opowiedzą się za włączeniem do Rzeszowa. Dwa lata temu byli przeciwko

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

12 KOMENTARZE

 1. Włodarze twierdzą że dwa lata temu mieszkańcy byli przeciwko a tak naprawdę było trochę inaczej. Wójt mając cały aparat gminy za sobą i środki finansowe potrafił tyle wprowadzić nieprawdy i zakłamania, to i tak dobrze poszło bo na przykład samo Krasne było 50 na 50 % . Dzisiaj nie da mu się tego kłamstwa już wprowadzić w czyn dlatego że gmina jest tak zadłużona przez niego że na przyszły rok zostało tylko 400 tyś zł na inwestycję a autobusy PKS to jakaś zmora. Tak że referendum ma jak najbardziej sens i może to dobrze że wójt robiąc wszystko żeby to referendum nie odbyło się przed wyborami, bo łatwiej będzie to referendum przeprowadzić po wyborach. Bo wójt już nie będzie miał żadnych argumentów oprócz swoich poborów.

 2. Niema nie potrzebnych terenów w mieście aż huczy to za duże budynki to powinno się budować całkiem w otwartym terenie a takie tereny są w gminie Krasne tylko je zurbanizować i zrobić prawdziwe osiedla i prawdziwe strefy do prowadzenia działalności gospodarczej. Wystarczy tylko pomyśleć.

 3. Mi w rzeszowie w urzedzie powiedzieli że asfaltu nie położą bo rzeszow to nie taka bogata gmina jak krasne i pieniedzy nie ma. Z drugiej strony 100mln na 10922 obywateli gminy daje nam jakies 9155zł na osobe teraz proszę sprawdzić ile rzeszow ma dlugu na obywatela. Rozkladając zadluzenie na wiecej obywateli i tak wychodzi na plus. Poza częścią krasnego reszta gminy to wiochy które przez najbliższe kilkanascie lat i tak nie będą przypominać miasta. Dla dobra Rzeszowian i Ludzi z gminy krasne najrozsądniej byłoby odlozyc przyłączenie gminy na jakieś 2 dekady.

 4. Tak czy inaczej będzie referendum do którego po raz drugi nie chciał dopuścić jeszcze urzędujący wójt. Nie wspomnę że z pieniędzy podatników zapłacił za obie przegrane sprawy. Może ta jego decyzja którą tak ochoczo się posługiwał a zarazem z tej okazji podał ponad 400 mieszkańców do prokuratury za to świństwo WYSADZIMY GO ZE STOŁKA myślę że tak. Ktoś już to powiedział wójcie bitwę pan wygrał ale wojna będzie przegrana i to z wieloma konsekwencjami które pana pogrążą że odechce się panu że w ogóle był wójtem?.

 5. To z tym przyłączeniem do Lublina lub Krakowa to największa bajka jaką wymyślono w urzędzie miasta! A po za tym to po przyłączeniu gdzie pis pomieści tych wszystkich miśiewiczów?

 6. „Co ważne, po przeprowadzeniu referendum jego wynik nie będzie wiążący dla rządu, który podejmie ostateczną decyzję o tym, czy przyłączyć gminę do Rzeszowa. Wynik będzie musiała także zaopiniować Rada Gminy Krasne. Znów ruszy machina administracyjna – opinie wydawać będą wojewoda oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.”

  Powyższy cytat jest tak nieścisły, że aż nieprawdziwy. To tak jak po decyzji o pierwszych przyłączeniach w 2005 roku: wszyscy, dziennikarze, socjologowie, a o dziwo nawet niektórzy prawnicy lokalni, i jeszcze samorządowcy z prezydentem Ferencem włącznie twierdzili, że radni z przyłączanych miejscowości stracą swoją funkcję radnego. Nie można było się przebić z głosem, że zasilą szeregi rady miasta w Rzeszowie. Dopiero gdy ogłosił to komisarz wyborczy wszyscy zobaczyli jak jest.
  Tak samo w tej sprawie: procedura opiniowania zmian granic w razie wygranej referendum jest inna niż w przypadku gdy wniosek składa jedna lub nawet obie rady gmin. Dzieje się tak, bo wynik referendum jest wiążący dla gminy („Ustawa o referendum lokalnym” – Dz.Ust. 2016 poz.400 z późn.zm.,
  „Art. 65.: Jeżeli referendum zakończy się wynikiem rozstrzygającym w sprawie
  poddanej pod referendum, właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego
  niezwłocznie podejmie czynności w celu jej realizacji.”).
  Do tego dochodzi ustawa o samorządzie gminnym i powiatowym oraz akty wykonawcze do nich w zakresie trybu składania wniosków i postępowania w sprawach zmianę granic, zniesienie, połączenie, utworzenie gmin lub powiatów oraz ustawa o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego (w zakresie bonusu od ministerstwa finansów za połączenie gmin) gdzie taki przypadek jest odrębnie opisany. Dużo tego, może doczytajcie Redakcjo i Wasi informatorzy sami, żeby nie nastrzelać głupot, bo potem ktoś może blokować efekt jako wynik działań podjętych z naruszeniem trybu przewidzianego obowiązującym prawem.

 7. No nie szanowny Panie – należy przyłączać wszystko co suiw da – bo czas ucieka
  Przypominan na koniec 2020 miasto ma miec około 220.000 mieszkańców jeśli nie to bedzie ;Pikuś
  Rozdziobie nas i Kraków i Lublin przez pół – Prezydent to wie i walczy
  Dlatego trzeba przyłączac co sie da nawet i te : Palikówka – Strażów czy Malawe
  Przyłącząć

 8. Panie redaktorze w gminie Krasne zaczynają dziać się nieprawidłowości w sprawie kart do głosowania.
  W jednej z komisji,przedszkolu w Krasnem zarządzono już dzisiaj stemplowanie kart do głosowania to jest karygodne a zarazem podejrzenie o sfałszowanie wyborów?. Nieprawidłowości już wyszły na etapie liczeni i przewożenia kart do głosowania z urzędu gminy do przedszkola, bo po ponownym przeliczeniu tych kart okazało się że jednych jest ponad 20 szt. więcej a drugich brakuje 6 szt. Muszę dodać że jest to niedopuszczalne żeby w jednej komisji było małżeństwo, żona przewodnicząca a mąż członek i to oni razem przewozili te karty i mieli pieczątkę, nasuwa się podejrzenie że te 6 kart mogło być w trakcie przewożenia ostemplowane i zabrane?. Po interwencji u komisarza zaprzestano dalszego stemplowania kart wyborczych. Jesteśmy w trakcie sprawdzania jak było w innych komisjach wyborczych. Proszę się tym zainteresować bo takie postępowanie jest niezgodne z prawem.

 9. Dokładnie. Tak samo uważam. Tylko niepotrzebne tereny, które trzeba będzie odśnieżać, oświetlać, budować chodniki bo nie ma nawet jednostronnych. Przy okazji drastycznie spadnie współczynnik zagęszczenia ludności dla Rzeszowa. Sołectwo Krasne jest bardzo „apetyczne” pod względem terenów: wschodnia obwodnica, prowadząca do okolic Asseco/łącznika S19, tanie osiedla na wschodnich terenach. Może nawet ktoś wpadnie na pomysł stworzenia miejsca za Auchan pod podobne wielkopowierzchniowe markety, tak jak to jest w Krakowie w okolicy Galerii Bronowice i Ikei (w Rzeszowie Castorama podobno poszukuje nowej lokalizacji).
  No ale bez wszystkich sołectw nie będzie 100mln od ministerstwa.

Comments are closed.