Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Triumf inicjatorów referendum na temat przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną władz Krasnego. 

Wyrok NSA zapadł w piątek na niejawnej rozprawie. „Wygraliśmy wszystko! Ustępujący wójt gminy Krasne [Wilhelm Woźniak – przyp. red.] wyczerpał wszelkie możliwości blokowania przeprowadzenia uczciwego gminnego referendum w sprawie dobrowolnego połączenia Gminy Krasne z Gminą Miasto Rzeszów” – napisano na referendumkrasne.pl.

Wyrok NSA oznacza, że teraz zostanie wybrany komisarz wyborczy, a ten z kolei wyznaczy termin przeprowadzenia referendum. – I całą kampanię referendalną. Referendum zostanie rozpisane w przeciągu 2-3 miesięcy – mówi nam Wilhelm Woźniak. Twierdzi, że sama gmina nie została jeszcze oficjalnie poinformowana o piątkowym wyroku NSA.

Gmina próbowała zablokować przeprowadzenie referendum, kwestionując autentyczność podpisów pod wnioskiem referendalnym. Władze Krasnego twierdziły, że nikt nie sprawdzał, czy osoby, które poparły pomysł przeprowadzenia referendum, znajdują się w spisie wyborców. Gmina doniosła do prokuratury, że 400 podpisów spośród 1135 sfałszowano

Batalia o przeprowadzenie referendum na temat włączenia całej gminy Krasne do Rzeszowa trwała od sierpnia 2017 roku. To wtedy złożono wniosek o przeprowadzenie referendum. W listopadzie zablokował je Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, twierdząc, że pytanie referendalne („Czy jesteś za połączeniem Gminy Krasne z Gminą Miasto Rzeszów?”) pozostawia zbyt szerokie pole do interpretacji. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Inicjatorzy referendum nie złożyli broni, po skardze do NSA sprawa ponownie trafiła do WSA, a ten tym razem w maju br. dał „zielone światło” do przeprowadzenia referendum. Gmina zaskarżyła je do NSA, ale jej skarga kasacyjna została odrzucona. 

Co ważne, po przeprowadzeniu referendum jego wynik nie będzie wiążący dla rządu, który podejmie ostateczną decyzję o tym, czy przyłączyć gminę do Rzeszowa. Wynik będzie musiała także zaopiniować Rada Gminy Krasne. Znów ruszy machina administracyjna – opinie wydawać będą wojewoda oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Z piątkowego wyroku NSA cieszą się władze stolicy Podkarpacia. Ratusz obiecywał, że jeżeli gmina będzie przyłączona do Rzeszowa, to wpompuje w nią 100 mln zł. Inicjatorzy referendum są przekonani, że tym razem mieszkańcy opowiedzą się za włączeniem do Rzeszowa. Dwa lata temu byli przeciwko

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama