Zdjęcie: Materiały Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie
Reklama

Nowa jednostka straży pożarnej w Rzeszowie będzie się znajdować w strefie ekonomicznej Dworzysko. Przeprowadzą się do niej jednostki specjalne najpóźniej w 2020 roku.

O tym, że w Rzeszowie w strefie ekonomicznej Dworzysko na niespełna 2-hektarowej działce powstanie nowa jednostka straży pożarnej, pisaliśmy jeszcze w połowie listopada. Dziś znamy więcej szczegółów  na temat tej inwestycji i wiemy, jak nowy budynek będzie wyglądał.

Planowany obiekt ma spełniać funkcję strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. W nowej siedzibie miejsce znajdą grupy specjalistyczne ratownictwa technicznego, chemicznego, grupa wysokościowa, wodno-nurkowa oraz kontenery kwatermistrzowskie, sanitarny i dekontaminacyjny.

Nowa jednostka straży ma być  wyposażona w pomieszczenia na przechowywanie specjalistycznego sprzętu.

–  W ramach planowanej inwestycji przewiduje się powstanie warsztatu do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej strażaków oraz komory dymowej do przeprowadzania ćwiczeń dla strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych – wyjaśnia  mł. bryg. Grzegorz Wójcicki, rzecznik rzeszowskiej straży pożarnej.

Zdjęcie: Materiały Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie

Jeśli zaś chodzi o lokalizację w strefie Dworzysko, ta również nie jest ona przypadkowa. Zdecydowano się nią, ponieważ znajduje się blisko autostrady A4 i drogi ekspresowej S19.

– Planowana lokalizacja jednostki skróci czas do podjęcia interwencji w północnej części powiatu rzeszowskiego, jak również dzięki umiejscowieniu bazy sprzętu specjalistycznego w pobliżu węzłów komunikacyjnych autostrady i drogi ekspresowej znacząco skróci czas dysponowania sił i środków na terenie całego województwa – wyjaśnia  Wójcicki.

Inwestycja w całości ma zakończyć się w 2020 roku. Ma ona być finansowana ze z pieniędzy zdobytych w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Budowa nowej jednostki straży ma kosztować ok. 12 mln zł.

Obecnie inwestycja jest na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę.

Zdjęcie: Materiały Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama