Nowa jednostka straży pożarnej na Dworzysku do końca 2019 roku

12
Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Są już dwie, będzie trzecia. O czym mowa? O nowej  jednostce straży pożarnej, która ma powstać w rzeszowskiej strefie ekonomicznej Dworzysko. Strażacy będą szybciej dojeżdżać na interwencje.

W Rzeszowie mamy dwie jednostki straży pożarnej. Jedna z nich znajduje się przy ul. Mochnackiego, druga na terenie byłego zakładu WSK, obecnie Pratt and Whitney Rzeszów. Okazuje się jednak, że to za mało. Dlatego też do końca 2019 roku na 2-hektarowej działce na Dworzysku ma powstać trzeci oddział straży pożarnej w Rzeszowie.

Decyzja o budowie nowej jednostki podjęto z uwagi na to, że w Rzeszowie przybywa mieszkańców, powstają nowe sieci dróg, a na terenie Dworzyska jest coraz więcej firm.

– Nie bez znaczenia jest również  czas dojazdu do zdarzenia. Nowa jednostka daje szanse na to, aby go skrócić – wyjaśnia Grzegorz Wójcicki, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

– Ponadto, poszerzyła się również nasza baza samochodowa. Mamy też więcej sprzętu, który wymaga najczęściej przechowywania w pomieszaniu o odpowiedniej temperaturze – dodaje Wójcicki.

Nowa jednostka doprowadzi również do rozdzielenia strażaków na trzy grupy specjalistyczne. Obecnie inwestycja jest na etapie projektowania, który ma się zakończyć 15 grudnia. Wówczas dowiemy się, jak duży będzie nowy strażacki obiekt, ile będzie miał pomieszczeń oraz w co dokładnie zostanie wyposażony.

Póki co w planach jest, aby nowa baza miała bloki garażowe, sale edukacyjne, pomieszczenia socjalne dla strażaków, szatnie czy warsztat sprzętu ochrony dróg oddechowych. Na terenie jednostki ma znaleźć się również strażacki tor przeszkód oraz boisko wielofunkcyjne do treningów ratowników.

Budowa nowej jednostki będzie finansowana z „Programu Modernizacyjnego Służb Mundurowych”. Jej szacunkowy koszt to nieco ponad 12 mln zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

12 KOMENTARZE

 1. Kogoś w końcu oświeciło jednostka jak najbardziej i kompletne zaplecze + odpowiedni teren na robudowę na przyszłość to samo ze śmigłowcem ( łądowisko / hangar i zaplecze ) to samo z samolotem gaśniczym na jasionce
  Te elementy już powinne funkcjonowac a oni dopiero się budzą no dobrze że coś drgnęło bo jesteśmy do tyłu w stosunku do innych rejonów w kraju czy europy

  • W Polsce jest 22 jednostki pogotowia lotniczego na 16 województw. Daje to około 1,5 helikoptera na województwo. Na Podkarpaciu gdzie są najgorsze drogi stacjonuje jeden i to na jego skraju – ŻENADA! Dodatkowo uważam, że w ratownictwie lepiej sprawdzałby się: AUGUSTA A109 Power

   • Dokładnie tak. W Polsce jest 22 jednostki pogotowia lotniczego. Wszystkie są wyposażone w niemieckie Eurocoptery, zamiast w helikoptery Augusta produkowane w naszym rodzinnym kraju (Polsce), gdzie dodatkowo uważam, że Augusta jest technicznie również lepszym wyborem. Co do Podkarpacia to stosunek 1/22, gdzie jeden jest dodatkowo współdzielone z GOPRem bieszczadzkim – żałosne.

 2. Budowa jednostki na łączniku A4 z S19 to bardzo dobry pomysł. Ta jednostka jest tam potrzebna na wczoraj. S19 ma raptem parę kilometrów, a już posiada na koncie ofiary śmiertelne. Na CITO powinna na Dworzysku powstać główna komenda wojewódzka.

  • a po co tam wojewódzka? Chcesz by Cię ratowali tylko w godzinach 7-15? Komenda wojewódzka to tylko (aż?) kilkudziesięciu pierdzistołków biorących grubą kasę za przewalanie papierów… daleko im do obsłużenia np hydraulicznych urządzeń ratowniczych tak potrzebnych wypadkach drogowych. Tam są tylko teoretycy.

 3. Rowniez uwazam, ze to niedorzeczne, aby helikopter obslugujacy wojewodztwo stacjonowal w Sanoku. Uwazam, ze osoba podejmujaca ta decyzje albo miala uklady albo byla bystra niczy woda w klozecie. Obiektywnie wyglada to tak, ze helikopter startuje w Sanoku nastepnie leci do poszkodowanego w Przemyslu, Debicy, czy Nisku i kieruje sie najczesciej na dwojke w Rzeszowie. Uwazam, ze powinien stacjonowac na Lwowskiej, a terz jes okazja by wprojektowac go w jednostke na Dworzysku. Przed heitem mojego posta zaznacze, ze jestem z okolic Brzozowa i mi osobiscie nie robi to roznicy czy Sanok czy Rzeszow. Postrzegam to obiektywnie co byloby lepsze dla Podkarpacia

  • Dokładnie. Eurocopter powinien stacjonować na Lwowskiej, niestety brakuje tam hangaru i zaplecza wiec alternatywnie można by było go ulokować na Dworzysku. Co do GOPRu w Sanoku powinni otrzymać AUGUSTE A109K2. Co do samolotu gaśniczego również jest do dobry pomysł. Udało się sfinansować samolot dla Politechniki to może w niedługiej perspektywie udałoby się sfinansować Dromadera dla jednostki na Dworzysku.

   • a TY wiesz, że ,,dromader” to samolot a nie helikopter? I co..w razie potrzeby użycia mieliby go transportowac lawetą do Jasionki..bo na Dworzysku pasa startowego chyba nie będzie?

    • Szacun chłopie za komentarz, popłakałem się ze śmiechu 😀 No cóż, jak widać po komentarzu niejakiego Pawlo, niektórzy nie mają pojęcia o czym piszą. Ale pisać przecież trzeba.

 4. To bardzo dobra informacja. Jednostka w lokalizacji łącznika A4 z S19, obsługująca również Dworzysko jest niepodważalnie potrzebna w trybie priorytetowym. Będzie to widoczne po otworzeniu S19 na południe, gdy zwiększy się natężenie i rozbuduje się Dworzysko. Zasadnym jest również budowa lądowiska, a przynajmniej możliwość dobudowania go w przyszłości!!! Jest niedorzecznym aby helikopter ratunkowy obsługujący województwo stacjonował na jego obrzeżach w Sanoku, a nie w jego centrum np. Dworzysko. Helikopter gaśniczy, który stacjonowałby na Dworzysku lub stacjonujący samolot dromader w Jasionce też nie jest głupim pomysłem.

 5. Proponuje uwzględnić w projekcie lądowisko dla helikopterów. Rzeszów się rozrasta i w przyszłości się ono przyda. Ponad to, zastanawiał się ktoś nad tym co by się stało, gdy na Podkarpaciu zapaliły się lasy. Czy mamy chociaż jeden samolot lu helikopter na wypadek takiej sytuacji? Jest ocieplenie klimatu, lata są coraz suchsze, a lasów coraz więcej, nie chciałbym być złym prorokiem, ale pożar lasów na Podkarpaciu jest kwestią czasu. Może to być za 5 lat, a może za 15, ale raczej jest nieuchronny-(

Comments are closed.