Zdjęcie: Pixabay

Osoby powyżej 60. roku życia mogą za darmo zaszczepić się przeciwko pneumokokom. Szczepionki są dla mieszkańców 10 miejscowości gminy Trzebownisko. 

Pneumokoki to bakterie, które mogą spowodować ciężkie zapalenie płuc i sepsę. Są groźne nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, kaszląc lub kichając. 

– W dobie pandemii koronawirusa to szczególnie niebezpieczne. U pacjenta chorującego na COVID-19 istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia bakteryjnego – mówi dr Sławomir Porada, zastępca wójta gminy Trzebownisko.

Zdarza się, że po zakażeniu pacjent wymaga hospitalizacji. 1 na 20 zachorowań kończy się śmiercią. Dlatego gmina Trzebownisko zdecydowała się na programu szczepień przeciwko pneumokokom.

Do grupy wysokiego ryzyka zachorowań należą osoby cierpiące na choroby towarzyszące, czyli: choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, cukrzycę, nowotwory złośliwe, zaburzenia odporności oraz osoby uzależnione od alkoholu. 

Szczepionkę przeciw pneumokokom można łączyć ze szczepionką przeciw grypie. Można podać ją także dzień przed lub dzień po szczepieniu przeciw COVID-19

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Program skierowany jest do mieszkańców miejscowości: Trzebownisko, Łąka, Terliczka, Łukawiec, Stobierna, Tajęcina, Zaczernie, Jasionka, Wólka Podleśna, Nowa Wieś. 

– Naszym celem jest zmniejszenie zachorowań wywoływanych przez chorobę pneumokokową o min. 30% w populacji osób powyżej 60 roku życia – dodaje dr Sławomir Porada.

Szczepienia wykonuje Centrum Medyczne „Medyk” w Jasionce (Jasionka 954F). Rejestracja odbywa się pod numerami: (17) 865 20 92 oraz 509 890 627. Szczepienia trwają do wyczerpania zapasów. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama