Reklama

Jakie prawa ma kobieta na porodówce? Z jakich metod łagodzących ból może skorzystać? Na te i na inne pytania odpowiedzą lekarze i specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia podczas bezpłatnych szkoleń dla kobiet, które odbędą się w Rzeszowie 12 i 13 marca. Na szkolenia zaprasza też Lakta-Vita.

Szkolenia odbędą się w ramach ogólnopolskiej akcji „Tydzień Godnego Porodu”, która jest częścią kampanii „Rodzę – Mam prawa”.

Fundacja „Rodzić po Ludzku” organizuje dla kobiet ogólnopolski cykl spotkań lokalnych. W prawie 80 miejscach w Polsce w jednym tygodniu marca kobiety będą się edukować w zakresie swoich praw i dzielić doświadczeniami.

Według prawa, kobieta może wybrać, kto będzie jej towarzyszył w szpitalu. Przygotowany przez nią plan porodu, czyli plan oczekiwań i potrzeb, powinien być wspólnie omówiony z personelem medycznym i wzięty pod uwagę. Wskazane jest, aby położna i lekarz zachęcali kobietę do swobodnej aktywności i poruszania się.

Ważne jest również to, aby proponować jej różne metody łagodzenia bólu, wspierać ją emocjonalnie i traktować życzliwie. Po porodzie kobieta i dziecko mogą przez dwie godziny przytulać się do siebie w kontakcie  „ciało do ciała”, a potem otrzymywać rzetelne rady dot. karmienia piersią. Co ważne, a często pomijane, położna środowiskowa ma odwiedzić kobietę po porodzie w domu cztery razy, wspierać ją i udzielać pomocnych wskazówek.

– Chcemy, żeby kobiety w Polsce wiedziały, że według prawa mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami – mówią przedstawicielki Fundacji.

Na mapie miejsc, gdzie odbędą się te arcyważne spotkania nie mogło zabraknąć Pro-Familii, dlatego już dziś szpital zaprasza wszystkie kobiety, mamy w ciąży i po porodzie na dwa panele szkoleniowe, które 12 i 13 marca odbędą się w placówce.

– Porozmawiamy m.in. o tym, jakie prawa mają kobiety na porodówkach, czego podczas porodu mogą oczekiwać od personelu medycznego, a także o różnych metodach łagodzenia bólu. Udział w szkoleniach jest oczywiście bezpłatny – wyjaśnia Dominika Czapkowska ze szpitala Pro-Familia.

W rzeszowskim szpitalu w ramach akcji odbędą się dwa spotkania:

I PANEL: 12 marca (sobota) godz. 10:00

– Niefarmakologiczne i farmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego | Spotkanie poprowadzi: specjalista anestezjolog lek. med. Janusz Kidacki, dyrektor ds. medycznych

II PANEL: 13 marca (niedziela) godz. 16:00

* Standardy opieki okołoporodowej obowiązujące obecnie w Polsce – prawa mamy na porodówce | Spotkanie poprowadzą położne: Ewelina Rusinek i Katarzyna Lew

Spotkania odbędą się w sali konferencyjnej Pro-Familii w Rzeszowie przy ul. Witolda 6b. Aby wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach, wystarczy na adres mailowy – redakcja@pro-familia.pl – wysłać swoje imię i nazwisko oraz numer panelu. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Do akcji „Tydzień Godnego Porodu” w Rzeszowie przyłącza się także Lakta-Vita przy ul. Zagłoby 8, lok. 8. 11 marca o godz. 18:00 odbędzie się tam bezpłatne spotkanie na temat standardów w opiece okołoporodowej. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 664 156 366.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: