Zdjęcie: Marcin Kobiałka / Rzeszów News

Ratusz w końcu reaguje na stanie w długich kolejkach do przedłużenia ważności biletów dla rzeszowskich uczniów. Bezpłatne przejazdy autobusami MPK tylko dla tych, którzy mają ważną legitymację szkolną.

Bezpłatne przejazdy przysługują uczniom od podstawówki do ukończenia 21. roku życia. Darmowy bilet zapisywany jest na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej. Uprawnienia do darmowej jazdy ważne są do ostatniego dnia września, na kolejny rok wystarczy je przedłużyć.

I w tym jest problem, bo trzeba osobiście zgłosić się do jednego z Punktów Obsługi Podróżnego Zarządu Transportu Miejskiego. Nie można tego zrobić przez internet. Dlatego od kilku dni, przed POP-ami, ciągną się gigantyczne kolejki. Niektórzy stoją po kilka godzin. 

Bilety ważne miesiąc dłużej

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, w środę (5 października) zdecydował, że uprawnienia z ubiegłego roku będą ważne o miesiąc dłużej, ale z ważną legitymacją szkolną.

„Uczniowie z zapisanym na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w roku szkolnym 2021/2022 (ubiegły rok szkolny) do 31 października br. mogą korzystać z ulgi pod warunkiem posiadania aktualnej legitymacji szkolnej (tj. podbitej na rok szkolny 2022/2023)” – poinformował na swoim Facebooku Konrad Fijołek. 

Swoją decyzję tłumaczy tym, że „dotychczasowe działania ZTM dotyczące obsługi mieszkańców i przedłużania ważności karty miejskiej, aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów dla rzeszowskich uczniów, okazały się niewystarczające”.
 
POP-y czynne dłużej
Co więcej, trzy punkty, z których korzysta najwięcej mieszkańców, będą czynne dłużej niż dotychczas.
 
„ZTM będzie obsługiwał pasażerów w punktach w galerii Nowy Świat i Plaza od poniedziałku do soboty, od godz. 10:00 do 20:00, natomiast w punkcie przy Dworcu Lokalnym – ul. Towarnickiego 7, od poniedziałku do soboty od godz. 8:00 do 21:00”. I tak będzie od czwartku 6 października, do poniedziałku 31 października.
 
O wydłużenie ważności bezpłatnych przejazdów dla uczniów do końca października, ale też uruchomienie dodatkowych punktów obsługi i wydłużenia czasu pracy już istniejących, w środę (5 października) zaapelował Marcin Fijołek, szef klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa. Uważa też, że takie „operacje” mieszkańcy powinni mieć możliwość wykonywania przez internet.
 
Długie kolejki 
Pierwsze informacje o tym, że przed POP-ami tworzą się ogromne kolejki otrzymaliśmy w sobotę, 1 października. Ludzie czekali po 5 godzin, tymczasem przedłużenie ważności Karty, zajmuje tylko 5 minut. Tak było w galerii Plaza, film wysłała nam Angelika. 
 
 

Anna Kowalska, dyrektor ZTM, twierdziła, że kolejki do POP-ów są tylko w galeriach handlowych. – Oblegane są tylko te punkty, gdzie ludzie przy okazji robią zakupy – mówiła. I tak jest raz na dwa lata, ale lepszego sposobu na przedłużenie uprawnień do bezpłatnych przejazdów nie ma. Trzeba osobiście przyjść do POP-ów.

Na reakcję pasażerów MPK nie musieliśmy długo czekać, nasi czytelnicy wysyłali kolejne maile, stąd wiemy, że kolejki były już poprzedniego dnia. „Piątkowa (30 września – przyp. red) kolejka do Punktu Obsługi Podróżnego przy Lisa Kuli. Okolice godz.18:00” – napisał do nas Dominik. A na dowód wysłał zdjęcie.

Zdjęcie: Dominik, czytelnik Rzeszów News

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama