Reklama

Od poniedziałku (1 grudnia) można odbierać bezpłatne wejściówki na film „W cieniu” w rzeszowskim kinie „Zorza”.

Pokaz filmu odbywa się w ramach bezpłatnych pokazów filmowych organizowanych wspólnie przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej i kino Zorza. Tym razem widzowie będą mieli okazję zobaczyć film „W cieniu” w reżyserii Davida Ondříčeka.

Film poprzedzony zostanie prelekcją historyka IPN. Pokaz odbędzie się we wtorek 9 grudnia (wtorek) w Kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00. Dostępność biletów do sprawdzenia pod numerami telefonu 17 86 06 026. Odbierać je będzie można  w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 od poniedziałku, tj. 1 grudnia od godziny 13.00. Film dozwolony od lat 16. Czas trwania seansu: 105 minut.

„W cieniu” jest dramatem kryminalnym Davida Ondříčka z roku 2012. Akcja toczy się w Czechosłowacji w ciągu dwóch tygodni przed reformą walutową w roku 1953. Społeczeństwo zaniepokojone jest planowaną reformą walutową, na skutek której spadnie wartość pieniądza. Wypracowany majątek straci jakąkolwiek wartość, dlatego poszukiwany jest sposób zabezpieczenia swoich finansów.

Na tym tle rozgrywa się akcja filmu, rozpoczynająca się obrazem włamania do sklepu jubilerskiego. Sprawę tę ma poprowadzić komisarz policji, kapitan Haki (Ivan Trojan), dla którego miałaby to być jedynie kolejna sprawa do szybkiego rozwiązania i zakończenia. Jednak, wiedząc, że wszelkie jego prace są pod ścisłą i wnikliwą kontrolą członków wysokiego szczebla Urzędu Bezpieczeństwa, nie można się spodziewać prędkiej i łatwej pracy nad, wydawałoby się, zwyczajnym w panującym czasie włamaniem.

Sytuacja staje się niebanalna, wręcz niebezpieczna oraz zatrważająca, kiedy sprawę tę ma objąć były SS-man, major Zenke (Sebastian Koch), posiadający tajemnicze relacje z obecnymi władzami komunistycznymi Czechosłowacji.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: