Zdjęcie: TV Obiektyw

Fabularyzowany dokument poświęcony twórcy polskiego przemysłu naftowego – Ignacemu Łukasiewiczowi będzie można zobaczyć 3 maja w rzeszowskim kinie Zorza. Wstęp bezpłatny. 

Producentem filmu “Łukasiewicz nafciarz romantyk” jest Bogdan Miszczak. W główną rolę wcielił się Mariusz Bonaszewski. „Łukasiewicz…” to najnowsza produkcja Telewizji Obiektyw. Ogólnopolska premiera filmu odbyła się 12 kwietnia br. w Jasielskim Domu Kultury. Film obejmuje lata 1848-1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce.

Produkcja pokazuje Ignacego Łukasiewicza jako bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcę przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Film ukazuje i udowadnia, że kolebka światowego przemysłu naftowego mieści się w Bóbrce na Podkarpaciu.

Pokaz odbędzie się 3 maja w „Zorzy” o godz. 15:30. 

Film ten będzie już piątym dokumentem serii pod wspólnym tytułem „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” opowiadającej o ludziach i wydarzeniach regionu. Podobnie jak poprzednie filmy TV „Obiektyw”, „Łukasiewicz nafciarz romantyk” będzie pokazywany zarówno w naszym regionie, jak i w sieciach telewizyjnych w Polsce oraz na pokazach specjalnych i festiwalowych w kraju i zagranicą.

https://www.youtube.com/watch?v=K2fXJtkn8AI&t=2s

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama