– Niech to będzie pierwszy i ostatni „Duch Roweru” w Rzeszowie – mają nadzieję rzeszowscy rowerzyści, którzy postawili biały rower zwany „Ghost Bike” przy skrzyżowaniu ulic Przemysłowej i Batalionów Chłopskich, gdzie w czwartek pod kołami ciężarówki zginęła 46-letnia rowerzystka.

„Duch Roweru” postawili działacze stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl. Symboliczny biały rower ma upamiętniać rowerzystkę, która zginęła w ubiegłym tygodniu w Rzeszowie na skrzyżowaniu ul. Batalionów Chłopskich z ul. Przemysłową. Przy rowerze ustawiono również znicz.

„Biały Rower stanowi uhonorowanie pamięci, a także jest przestrogą dla innych i cichym wsparciem prawa do bezpiecznego poruszania się przez rowerzystów – niech to będzie pierwszy i ostatni „Duch Roweru” w Rzeszowie” – napisali na swojej stronie działacze Rowery.Rzeszow.pl.

Stowarzyszenie od paru dni jest obiektem ataków niektórych internautów, którzy uważają, że do wypadku przyczynił się przejazd rowerowy, na którym doszło do tragedii. Powstające przejazdy na skrzyżowaniach w Rzeszowie są efektem zabiegów stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl. Przejazd na ul. Przemysłowej akurat nie powstał z jego inicjatywy.

To właśnie rowerzyści już dwa lata temu sygnalizowali rzeszowskim drogowcom, jak fatalnie ustawiona jest sygnalizacja świetlna na wspomnianym skrzyżowaniu. Kierowcy skręcający w prawo z Batalionów Chłopskich w Przemysłową mają zielone światło w tym samym czasie, gdy zielone światło świeci się dla rowerzystów. Właśnie tak było podczas ubiegłotygodniowego wypadku.

Śledztwo w sprawie tragedii wszczęła Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów.

– Postępowanie jest prowadzone pod kątem wypadku ze skutkiem śmiertelnym. W trakcie śledztwa będziemy chcieli przejrzeć monitoring, jeżeli zarejestrował zdarzenie. Jeżeli okaże się, że sygnalizacja jest źle ustawiona, to również będzie przedmiotem postępowania – zapowiada Renata Krut-Wojnarowska, szefowa rzeszowskiej prokuratury.

Rowerzystką, która zginęła w czwartek pod kołami ciężarówki, była 46-letnia mieszkanka gminy Boguchwała.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama