Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Już prawie 500 osób zapisało się do 6. PKO Maratonu Rzeszowskiego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (7 października). Dzień wcześniej będzie można wziąć udział w Biegu na Piątkę o Puchar Pratt & Whitney. 

Wielkie święto biegania w Rzeszowie coraz bliżej. Szósta edycja Maratonu Rzeszowskiego będzie drugą imprezą biegową w ramach tegorocznego cyklu PKO Rzeszów Biega. Zawodnicy będą mieli do pokonania 42 km – dwie pętle po 21 km. Trasa półmaratonu jest taka sama, jak rok temu.

Start przy centrum handlowym Millenium Hall o godz. 9:30. Organizatorzy przewidują dekorację zwycięzców o 12:45, ale ostatni zawodnicy mogą dotrzeć do mety nawet o 15:30, bo limit czasowy wynosi aż sześć godzin. Maksymalna liczba uczestników maratonu to 800 osób. Do poniedziałku zapisało się już ok. 500 zawodników. 

Zbierz pięcioosobową drużynę

Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby przebiec 42 km, a chcieliby wystartować w maratonie mogą zebrać pięcioosobową drużynę i pobiec w sztafecie maratońskiej na dystansach – kolejno – 10 km, 10 km, 7 km, 5 km i 10 km.

Jeden zawodnik może biec tylko na jednej zmianie. Warunkiem ukończenia biegu sztafetowego jest przebiegnięcie linii mety przez ostatniego zawodnika z pałeczką w ręce, a w każdej z drużyn musi biec co najmniej jedna kobieta. Jak na razie, zapisało się ok. 60 sztafet. 

Na liście startowej 6. Półmaratonu Rzeszowskiego są także zawodnicy z zagranicy – z Ukrainy, Kenii, a nawet z Chin. Poprzednie dwie edycje imprezy wygrał Przemysław Dąbrowski, który zamierza w tym roku powalczyć o trzecie zwycięstwo z rzędu.

– Chcielibyśmy, aby maraton wygrał rzeszowianin lub rzeszowianka – marzy się Stanisławowi Sience, wiceprezydentowi Rzeszowa.

Kibicować będzie znana aktorka

Na uczestników i najlepszych zawodników czekają atrakcyjne nagrody. Za zwycięstwo w kategorii open dostaje się 2000 zł. Nagradzanych finansowo będzie pięć pierwszych miejsc (2000 zł, 1500 zł, 1000 zł, 700 zł i 600 zł). Otrzymają je także zawodnicy w kategoriach „Najlepszy Polak” i „Najlepszy Rzeszowianin” (2000 zł, 1500 zł, 1000 zł), w kategoriach wiekowych (300 zł, 200 zł i 100 zł). Jedna osoba jest w stanie więc wygrać nawet 4000 zł.

Wszyscy uczestnicy maratonu dostaną pamiątkowe medale. Na trasie całych zawodów będzie pięć punktów z wodą. Zawodnikom będzie kibicować Karolina Gorczyca, znana polska aktorka m.in. z serialu „Czas Honoru”, która regularnie biega i bierze udział w zawodach. Karolina Gorczyca pojawi się w Rzeszowie, ale w maratonie nie weźmie udziału, bo niedawno po raz drugi została szczęśliwą mamą. 

Rozgrzewkę do maratonu przeprowadzi Anna Sabat, biegaczka CWKS Resovii Rzeszów. Rejestracja internetowa zarówno do maratonu, jak i sztafety już jest zamknięta, ale będzie można zapisać się także w dniu zawodów – koszt 130 zł. Pakiety startować będzie można odbierać już od piątku w Millenium Hall (biuro zawodów) od 15:00 do 18:00, w sobotę od 8:00 do 16:00 i w niedzielę od 7:00 do 8:30. 

Pobiegnij dla Gabrysi 

Uczestnicy maratonu mogą się również przyłączyć do akcji charytatywnej. Wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem: „biegnę dla Gabrysi” i dotrzeć z nią do mety. Gabrysia to 6-letnia dziewczynka, która urodziła się z wodogłowiem i choruje na padaczkę. Gabrysia jest podopieczną Fundacji „Rycerze i Księżniczki”. 

Szansą na zmniejszenie liczby ataków padaczki jest specjalistyczna operacja. Im więcej osób pobiegnie dla Gabrysi, to Fundacja PKO BP więcej przekaże pieniędzy na leczenie dziewczynki. Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Gabrysi” także można odbierać z biurze zawodów w Millenium Hall.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Udział w zawodach to doskonały sposób na sprawdzenie swoich możliwości w biegu, a jednocześnie pomoc 6-letniej Gabrysi – zachęca Sławomir Kozioł, dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego PKO BP w Rzeszowie.

4. Bieg na Piątkę

Miłośnicy krótszych dystansów mogą również wziąć udział w imprezach towarzyszących. W sobotę (6 października) odbędzie się 4. Bieg na Piątkę  o Puchar Pratt&Whitney, a w niedzielę, oprócz maratonu, biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 200 m (przedszkola) do 600 m (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne).

Start i meta Biegu na Piątkę (5 km) także przy Millenium Hall. Zainteresowanie tym biegiem jest bardzo duże. Limit 700 zawodników został zwiększony do 800. Tutaj też na najlepszych czekają nagrody. W kategorii open za pierwsze miejsce do zdobycia jest 700 zł, za drugie – 600 zł, za trzecie – 500 zł.

W kategorii „Najlepszy Polak/Polka” nagrodami za trzy pierwsze miejsca odpowiednio są: 700 zł, 500 zł i 400 zł. W kategoriach wiekowych do zdobycia bony o wartości 300 zł (I miejsce), 150 zł (II miejsce) i 100 zł (III miejsce). 

Zapisy internetowe do Biegu na Piątku też się już zakończyły, ale można to zrobić jeszcze osobiście w piątek w biurze zawodów od 15:00 do 18:00 i w sobotę od 8:00 do 11:00. Koszt wynosi 70 zł. 

W Biegu na Piątkę weźmie udział m.in. Renata Grabska z Rzeszowa, utytułowana zawodniczka w biegach długich i ultra długich. Na swoim koncie ma już ona udział w 577 biegach. Niedawno zdobyła złoty medal w kategorii 65-69 lat w biegu na 10 km na Festiwalu Biegów w Krynicy Zdroju.

– To uwieńczenie mojej ciężkiej pracy. Wróciłam po czterech miesiącach kontuzji. Udało się pozbierać – mówiła w poniedziałek w ratuszu Renata Grabska, która w nagrodę weźmie udział w przyszłym roku w Mistrzostwach Świata Masters. 

Sobotni Bieg na Piątkę rozpocznie się o 12:00. Biegi młodzieżowe (udział w nich jest bezpłatny) z kolei rozpoczną się o 9:30. Organizatorzy – stowarzyszenie Rzeszów Biega i Urząd Miasta w Rzeszowie – przewidują, że biegach młodzieżowych weźmie udział około 2000 osób. 

„Wykręcić” koktajl na rowerze

W sobotę na terenie Millenium Hall będzie jeszcze więcej atrakcji. Można będzie wziąć udział w pokazach pierwszej pomocy, a w strefie zdrowia każdy będzie mógł samodzielnie „wykręcić” koktajl na rowerze.

W trakcie trwania imprezy otwarte będzie miasteczko lekkoatletyczne, w którym najmłodsi będą mogli pobiec na prawdziwej bieżni tartanowej, wystartować z bloków startowych jak zawodowi sprinterzy, czy spróbować sił w skokach oraz rzutach. Wszystko to pod okiem Sebastiana Chmary, ambasadora programu PKO Biegajmy razem.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama