Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

Nowe wiaty przystankowe w Rzeszowie mieli montować na przełomie lipca i sierpnia. Nie ma ich do tej pory. W sierpniu miał być bilet elektroniczny. Też go nadal nie ma.

Budowa nowych wiat autobusowych, wprowadzenie biletu elektronicznego oraz biletomatóww jest częścią budowy Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego (RIST). Zajmuje się tym Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie. ZTM obiecywał, że z nowych elektronicznych kasowników mieszkańcy będą mogli korzystać już w maju, a z wiat, biletomatów i biletu elektronicznego na wakacjach, najpóźniej we wrześniu.

Niestety, do tej pory, nie ma wszystkich elektronicznych kasowników, biletomatów, które miały być montowane w 80 nowych autobusach miejskich, nowych wiat, tablic elektronicznych na przystankach (zaplanowano ich 160), czy elektronicznych biletów. ZTM twierdzi, że opóźnienia to nie ich wina.

– Hiszpańska firma Acisa, która zajmuje się wprowadzaniem w Rzeszowie RIST-u musi się uporać z kilkoma problemami, np. podprowadzeniem sieci energetycznej do nowych tablic elektronicznych i wiat. Niestety, często wiąże się to z wejściem na teren prywatny, a nie każdy z właścicieli chce się na to zgodzić – tłumaczy opóźnienia Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie. – Poprzednia umowa została aneksowana z przedłużeniem terminu zakończenia inwestycji.

Ile kasy na jedną wiatę?

Kowalska dodaje, że biletomaty i wiaty są ze sobą połączone, więc dopóki nie będzie można doprowadzić prądu, to opóźnienia będą. – Idziemy jednak do przodu. Mamy nadzieję, że do końca roku wprowadzone zostaną bilety elektroniczne, które są w druku, zainstalowane będą nowe kasowniki, biletomaty i tablice elektroniczne, informujące o korkach czy innych utrudnieniach w ruchu – przekonuje dyrektorka ZTM.

12 września ZTM września ma podpisać umowę na zamontowane pierwszych nowych wiat. W przetargu złożono cztery oferty. Miasto na wymianę wiat na razie przekazało 183 tys. zł, w przyszłym ma dać 500 tys. zł.

– Nie możemy teraz dokładnie określić, ile będzie kosztować jedna taka wiata. Dowiemy się tego po rozstrzygnięciu przetargu. W przyszłym roku będziemy też starać się o pieniądze zewnętrzne, by jak najmniej obciążyć rzeszowski budżet – mówi Kowalska.

W nowych wiatach, oprócz biletomatów, ZTM planuje zainstalować elektroniczne tablice informacyjne. Chce również skorzystać z pomysłów jakie rzeszowianie podesłali na platformę internetowa Dobre Pomysły. Internauci mogą je zgłaszać do 12 września. – Po tym terminie będą one analizowane i wybierzemy te, które nadają się do realizacji – dodaje Anna Kowalska.

Na początek będzie pięć nowych wiat. Ich lokalizacje już są znane. Dwie nowe wiaty będą na przystankach na al. Piłsudskiego przy Urzędzie Wojewódzkim, dwie na placu Wolności przy galerii handlowej i po drugiej stronie ulicy oraz jedna na al. Piłsudskiego przy Urzędzie Marszałkowskim.

87 mln zł na poprawę komunikacji

ZTM planuje, że na pierwszych 50 tys. elektronicznych biletów wyda ok. 350 tys. zł. Pierwszy bilet będzie bezpłatny. Trzeba tylko będzie wypełnić wniosek w punkcie ZTM przy ul. Lisa Kuli, Grottgera bądź Targowej lub na stronie ZTM.

Bilety będzie można doładować np. kwotą 10 zł, z przeznaczeniem np. na pojedyncze przejazdy. Na początek będą one wykorzystywane tylko do przejazdów miejskimi autobusami. Plan zakłada, by biletami elektronicznymi można było płacić w miejskich instytucjach. Ich lista nie jest jeszcze znana.

Na budowę Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego miasto wyda ponad 87 mln zł. Oprócz biletu elektronicznego, elektronicznych tablic, nowych wiat, kasowników, w tej kwocie jest także przebudowa 11 skrzyżowań w Rzeszowie, montaż 17 tablic informujących o utrudnieniach w ruchu oraz nowe buspasy.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

12 KOMENTARZE

Comments are closed.