Błotnista maź na Matysówce – efekt wykopania nielegalnego rowu melioracyjnego

Reklama

Jeden z właścicieli działek przy ulicy Matysowskiej w Rzeszowie wykopał na swoim terenie nielegalny rów melioracyjny. Efekt? Błotnista ulewa daje się we znaki wszystkim dookoła.  

 

Matysówka częścią Rzeszowa jest od 1 stycznia br. Nowe przyłączone osiedle jest terenem pagórkowatym. Każde zmiany na szczytach pagórków mają wpływ na to, co dzieje się poniżej. Czasem wystarczą w sumie niewielkie zmiany, aby ci na dole mocno je odczuli. 

Dowód? Sytuacja sprzed kliku dni z ul. Matysowskiej. Czytelnik Rzeszów News zwrócił uwagę, że w pobliżu szkoły jeden z właścicieli gruntów rozkopał bez pozwolenia swoją działkę. 

Efekt? Ulica Matysowska oraz znajdujący się przy niej przystanek, okoliczne domy, szkoła przedszkole oraz żłobek są przy ulewnych deszczach zalewane przez błotnistą maź spływającą ze wzgórza. 

Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie potwierdza, że rzeczywiście ul. Matysowska od jakiegoś czasu jest zalewana błotem. Okazuje się, że właściciel jednego z gruntów powyżej nie dość, że pozbawił swoją działkę drzew i krzewów, które zatrzymują wodę w ziemi, to jeszcze bez tzw. pozwolenia wodno-prawnego wykopał rów melioracyjny. 

– Naruszenie struktury gruntu, niestety, spowodowało, że przy większych deszczach woda wraz z cząsteczkami gruntu spływa na drogę. Błotnista maź na jezdni i chodniku powoduje niebezpieczeństwo w ruchu. Ponadto, przez spływającą wraz z wodą ziemię zatykana jest także kanalizacja deszczowa – mówi Andrzej Świder, dyrektor MZD.

– Właściciel działki już został przez nas wezwany pisemnie do likwidacji nielegalnie wykopanego rowu. W najbliższych dniach ma się także w tej sprawie spotkać z przedstawicielami Wydziału Ochrony Środowiska, który za te kwestie odpowiada – dodaje. 

MZD twierdzi, że właściciel działki obiecał, że doprowadzić swój grunt do takiego stanu, by spływające z niego błoto nie wyrządzało krzywdy wszystkim wokół. Ponadto, obiecał, że na swój koszt wyczyści drogę i chodnik do 1 września, by dzieci bezpiecznie mogły dostać się do pobliskiej szkoły. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama