Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Za pierwszym razem go nie wybrali, konieczne było drugie głosowanie. Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej nadal będzie przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. 

Podczas wtorkowej pierwszej sesji Rady Miasta Rzeszowa w nowej kadencji dwa razy wybierano szefa rady. Za każdym razem na to stanowisko Jolanta Kaźmierczak (PO) zgłaszała swojego klubowego kolegę Andrzeja Deca.

Za pierwszym razem Dec nie dostał większości głosów. Za jego kandydaturą było 12 radnych, trzech przeciwko, 10 wstrzymało się od głosu. Taki wynik głosowania wywołał konsternację wśród koalicji Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej. Zarządzono półgodzinną przerwę. 

– Nieporozumienia zostały wyjaśnione – mówili nam później radni. W trakcie przerwy koalicjanci poszli na naradę do Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, który był zwolennikiem powołania Andrzeja Deca na stanowisko przewodniczącego rady.

Rozwój Rzeszowa musiał przełknąć gorzką pigułkę i przy drugim podejściu znów na szefa rady zgłoszono tylko Andrzej Deca. Tym razem kandydatura Deca przeszła. Za było 21 radnych, czterech wstrzymało się od głosu. 

– Te perturbacje to sygnał, że trzeba coś zmienić w mojej pracy. Będę chciał porozmawiać z przewodniczącymi klubów o przygotowywaniu do sesji Rady Miasta – mówił tuż po wyborze Andrzej Dec, dziękując jednocześnie za to, że wybrano go na przewodniczącego. 

– W nowej kadencji chcę łagodzić spory i dbać o to, aby dyskusja była merytoryczna, bez wycieczek osobistych – dodawał.

Rozwój Rzeszowa nie chciał łatwo oddać stanowiska przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa. Proprezydencki klub liczył na to, że tę funkcję dostanie Konrad Fijołek. On nadal będzie jednak wiceprzewodniczącym. Ale być może w połowie kadencji dojdzie do zamiany. 

Już też wiadomo, kto znajdzie się w trzyosobowym prezydium rady. W poprzedniej kadencji drugie stanowisko wiceprzewodniczącego miał PiS – był nim Waldemar Szumny. Teraz PiS przymierzał na tę funkcję Marcina Fijołka. Nie ma jednak ani Szumnego, ani Fijołka, bo koalicja pozbawiła PiS miejsca w prezydium. Szczegóły TUTAJ

W 25-osobowej Radzie Miasta Rzeszowa klub Rozwój Rzeszowa ma 12 radnych, PO – 4, a PiS – 9.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama