Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Już 12 tysięcy bonów turystycznych całkowicie wykorzystano na Podkarpaciu. Bony mają wesprzeć rodziny i pomóc branży podnieść się z kryzysu covidowego. 

Od sierpnia ub. r. rodzice za wypoczynek z dzieckiem mogą płacić bonem turystycznym.
W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób. Do tej pory aktywowano ponad 1,7 mln bonów. Na Podkarpaciu uprawnionych jest 217 tys. osób, z czego aktywowano dotychczas 77 tys. bonów, a całkowicie wykorzystano 12 tys.

Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Można z niego skorzystać nie tylko w wakacje, ale również przez cały rok. – Prawie co trzeci uprawniony z naszego województwa aktywował bon. Kwota zrealizowanych płatności bonami na Podkarpaciu przekroczyła 17 mln zł – mówi Wojciech Dyląg, rzecznik regionalny ZUS na Podkarpaciu. 

W naszym województwie nieaktywowanych pozostało 140 tys. bonów na łączną kwotę ponad 113 mln zł. Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w ponad 1000 miejscach, a w całym kraju podmiotów turystycznych realizujących płatności bonem jest ponad 24 tys. Dotychczas najwięcej bonów aktywowano na Mazowszu (269 tys.) i Śląsku (235 tys.). 

Bon turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon (500 zł). Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Bon jest w formie dokumentu elektronicznego. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. – Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – informuje rzecznik Dyląg.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Płatności można dokonywać w podmiotach, które są na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.p oraz www.polska.travel. Instrukcję, jak aktywować bon i jak go używać, znajdziecie na stronie internetowej ZUS.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama