Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Już prawie 1400 dzieci skorzystało w Rzeszowie z miejskiej dopłaty do pobytu w prywatnym żłobku. Wniosek o bon można złożyć w każdej chwili.

Bon żłobkowy wprowadzono we wrześniu 2021 roku. Można go przeznaczyć na opłaty związane z opieką nad maluchami, czyli na czesne w prywatnej placówce. 300 zł wypłacane jest niezależenie od dochodów. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. 

Dotychczas ze świadczenia skorzystało 1378 dzieci. Miasto wypłaciło ich rodzicom i opiekunom łącznie 3,45 mln zł.

Wniosek o przyznanie bonu można składać w sali obsługi MOPS przy ul. Jagiellońskiej 4, lub wysłać go tradycyjną pocztą na adres: MOPS Rzeszów, ul. Jagiellońska 6, 35-025 Rzeszów. Istnieje możliwość przekazania go także drogą elektroniczną, przez platformę ePUAP. 

Bon przysługuje osobom zamieszkującym w Rzeszowie, co jest weryfikowane na podstawie I strony zeznania podatkowego wnioskodawcy. A w przypadku osób, które dopiero przeprowadziły się do Rzeszowa, może to być formularz ZAP 3. 

Bon przysługuje matce albo ojcu dziecka, osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem (jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka), opiekunowi prawnemu dziecka, osobie pełniącej funkcję rodziny zastępczej.

Bon żłobkowy przyznawany jest na cztery miesiące, potem wniosek należy złożyć ponownie. Pieniądze są wypłacane od miesiąca, w którym dokument trafia do MOPS. Co istotne, wnioskodawcą musi być ta sama osoba, która ma umowę ze żłobkiem.

– Jeśli podpisała ją mama dziecka, to ona powinna złożyć u nas wniosek o bon – tłumaczy Joanna Wisz, wicedyrektor rzeszowskiego MOPS. 

Wnioskując o bon w tym miesiącu, opiekun dziecka – w przypadku pozytywnej weryfikacji – pieniądze otrzyma za czerwiec, lipiec i sierpień. Od początku września będzie obowiązywał kolejny okres rozliczeniowy.

Wnioski dostępne są bezpłatnie w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej 4. W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach 7:30-15:30, a w środy od 7:30 do 17:00. Można je pobrać także ze strony www.mopsrzeszow.pl.

– Aktualnie z bonu korzysta 600 dzieci – poinformował Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama