Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

„Rozpierają nas duma i radość‼️” – napisała na swoim Facebooku Podkarpacka Komisja Filmowa, gdy dowiedziała się, że „Boże Ciało” Jana Komasy zostało nominowane do Oscara. PKF jest koproducentem filmu. 

„Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy otrzymało nominację do Oscarów 2020. Listę kandydatów do tej najbardziej prestiżowej nagrody filmowej ogłoszono w poniedziałek o godz.14:00 polskiego czasu. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Boże Ciało” zostało nominowane w kategorii najlepszy film międzynarodowy (w ubiegłym roku – najlepszy film nieanglojęzyczny). Film Komasy w tej kategorii w walce o Oscara będzie musiał zmierzyć się z czterema produkcjami: francuskimi „Nędznikami”  Ladj Ly,  macedońską „Krainą miodu”  Tamary Kotevskiej i Ljubo Stefanov), południowokoreańskim „Parasite”  Bong Joon-ho) oraz hiszpańskim „Bólem i blaskiem” Pedro Almodóvar.

„Rozpierają nas duma i radość‼️ Dziękujemy Jan Komasa, Aurum Film, Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham i wielu innym za film!” – napisała na swoim Facebooku Podkarpacka Komisja Filmowa, która jest koproducentem filmu.
 
„Boże Ciało” dla naszego regionu jest produkcją bliską sercu. Dlaczego? Bo po pierwsze, film ten otrzymał w 2018 roku dofinansowanie w wysokości 330 tys. zł z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Po drugie, większość zdjęć do filmu „Boże Ciało” (21 dni) została zrealizowana na Podkarpaciu, głównie w Jaśliskach.
 
W ubiegłym roku o tytuł najlepszego filmu nieanglojęzycznego  rywalizowała „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, która nominowana była też za najlepsze zdjęcia i reżyserię. Niestety, produkcja ta ostatecznie nie zdobyła ani jednego Oscara. Warto wspomnieć, że „Zimna wojna”, podobnie, jak „Boże Ciało” była realizowana dzięki dofinansowaniu Podkarpackiego Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.
 
Oscarowa gala odbędzie się w niedzielę, 9 lutego w hollywoodzkim Dolby Theatre. Statuetki zostaną rozdane po raz 92, a gala – podobnie jak w ubiegłym roku – nie będzie miała gospodarza.
 
(jg)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama