Więcej pieniędzy na zieleń
Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

6,6 mln zł więcej na zieleń i rekreację w budżecie Rzeszowa. Parki kieszonkowe, parklety, place zabaw i park linowy w planach na 2022 rok. 

We wtorek poinformowaliśmy, że gotowy jest projekt budżetu Rzeszowa na 2022 rok. Budżet ma wynieść 1,76 mld zł. 

Z wydatków bieżących na zadania własne najwięcej, bo aż 570,8 mln zł, miasto zamierza przeznaczyć na oświatę i wychowanie. 125,2 mln zł na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, a 122,6 mln zł – na transport i łączność.

Z wydatków majątkowych 167,8 mln zł ma pochłonąć transport i łączność, 80,2 mln zł kultura fizyczna, a 49,8 mln zł oświata i wychowanie. 357,6 mln zł zarezerwowano na inwestycje.

Więcej na zieleń

O 6,6 mln zł więcej niż w budżecie na rok 2021 ratusz przeznaczy tym razem na zieleń i rekreację. W sumie blisko 31 mln zł. 

– Inwestycje w tereny zielone, rekreację i sport będą grały pierwszoplanowe role w budżecie miasta na 2022 rok – mówi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

W planach są m.in. wykup prywatnych działek z Kopca Konfederatów Barskich, co pozwoli zagospodarować go na cele rekreacyjne, a także budowa trzech kolejnych parków kieszonkowych: w rejonie ul. Starzyńskiego i Brydaka oraz przy al. Sikorskiego i przy ul. Kurpiowskiej. Na te cele zarezerwowano w budżecie ok. 2,3 mln zł.

Przy Szkole Podstawowej nr 2 ma powstać strefa rekreacyjno-sportowa za ponad 190 tys. zł, z kolei przy SP nr 23 – niski park linowy za 200 tys. zł.

– Podobną kwotę zarezerwowano na nowy plac zabaw przy SP nr 10 oraz na modernizację i rozwój terenu rekreacyjnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 – dodaje Gubernat. 

Ścieżki, parkiety i tężnia

W Rzeszowie w 2022 roku miałyby też powstać tężnia solankowa, minipark dla seniorów na osiedlu Zawiszy Czarnego (250 tys. zł), innowacyjny plac zabaw na osiedlu Staroniwa (200 tys. zł), psie parki (200 tys. zł), miasteczko ruchu drogowego dla niepełnosprawnych (50 tys. zł), podest taneczny na bulwarach (200 tys. zł), place zabaw, wybiegi itd. 

– Ok. 1,5 mln zł z budżetu na 2022 rok przeznaczone zostanie na przedłużenie tartanowej ścieżki biegowej na bulwarach nad Wisłokiem, która po rozbudowie ma stworzyć pętlę – przekazuje Bartosz Gubernat. 

Projekt budżetu uwzględnia ponadto zakup parkletów (300 tys. zł), budowę oświetlenia na terenach zieleni miejskiej i na Olszynkach (250 tys. zł), rewitalizację Ogródka Jordanowskiego przy ul. Lubelskiej (500 tys. zł), rewitalizację pasów drogowych i terenów zieleni miejskiej (1 mln zł), a także zagospodarowanie terenów nad Wisłokiem, na osiedlu Krakowska Południe, na osiedlu Nowe Miasto i w okolicy ul. Krajobrazowej i Panoramicznej (w sumie ok. 1,1 mln zł).

Duże inwestycje sportowe

W przyszłorocznym budżecie 59,6 mln zł zapisano na pierwszy etap budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. 

– To jednak niejedyna duża inwestycja sportowa. Milion złotych pochłonie nowy budynek klubowy na stadionie Grunwaldu Budziwój, 2,9 mln zł modernizacja obiektu Korony Załęże, a 12,5 mln zł kolejne prace przy krytej pływalni na ul. Matuszczaka – podlicza Gubernat.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama