Fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. Na zdjęciu Lucyna P. (na pierwszym planie)
Reklama

Lucyna P., była wicewojewoda podkarpacki z PiS, usłyszała 10 prokuratorskich zarzutów – dowiedział się Rzeszów News. 

Lucyna P. została zatrzymana przez policjantów w styczniu br. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Lublinie, która prześwietla działalność byłej wicewojewody związanej z PiS. Śledztwo prowadzone jest od maja 2021 roku. 

– Lucynie P. przedstawiono 10 zarzutów – potwierdza Agnieszka Kępka, rzecznik lubelskiej prokuratury. 

Najpoważniejszy zarzut dotyczy przywłaszczenia prawie 700 tys. złotych, które należały do katolickiego Przedszkola Niepublicznego „Mały Nazaret” w Przemyślu oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej.

Przedszkole „Mały Nazaret” powstało w 2013 roku właśnie z inicjatywy Lucyny P., która także należała do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Zarzuty prokuratorskie, jakiej jej przedstawiono, dotyczą lat 2014-2021. 

– Lucyna P. nie przeznaczała pieniędzy na potrzeby instytucji, do których one należały – mówi prokurator Kępka. Na co konkretnie, tego śledczy na razie nie ujawniają. 

Lewe dotacje, lewe kredyty 

Pozostałe zarzuty dotyczą składania nieprawdziwych oświadczeń majątkowych przez Lucynę P., a także wyłudzenia przez nią prawie 170 tys. zł unijnej dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie na działalność przedszkola na podstawie podrobionych dokumentów. 

– Lucyna P. składała również nierzetelne dokumenty o swoich obciążeniach do banków komercyjnych, by otrzymać kredyty i pożyczki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych – przekazuje nam prokurator Agnieszka Kępka. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W tym wątku podejrzany jest również mąż Lucyny P. On ma jeden zarzut i dotyczy wspólnego składania do banków dokumentów o zdolnościach finansowych. Lucyna P. nie przyznała się do winy, złożyła wyjaśnienia, które teraz prokuratorzy weryfikują.

Po przesłuchaniu, Lucyna P. została zwolniona do domu. – Zastosowaliśmy wobec niej poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. zł, dozór policji i zakaz kontaktowania się ze świadkami – dodaje prokurator Kępka. 

Całe życie w związku z PiS 

Lucyna P. ma ścisłe związki z PiS. Przed laty była szefową przemyskiego biura poselskiego Marka Kuchcińskiego, zaufanego człowieka Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2006-2010, 2014-2018 była w klubie PiS w Radzie Miasta Przemyśla. 

Od 2014 do 2016 roku Lucyna P. kierowała kolejową przychodnią w Przemyślu, jednocześnie była też dyrektorką wspomnianego przedszkola „Mały Nazaret”. Po 2016 roku dostała stołek wicedyrektora Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

W lutym 2018 roku P., z ramienia PiS, została wicewojewodą podkarpackim, gdy wojewodą wówczas była Ewa Leniart (PiS). Na tym stanowisku wytrwała do stycznia 2020 roku. Lucynę P. zastąpiła Jolanta Sawicka. Okoliczności jej odejścia były niejasne. 

Po pracy w urzędzie wojewódzkim, już w czerwcu 2020 roku P. dostała posadę wiceprezesa PGNiG Techologie w Krośnie, spółki kontrolowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, a obsadzonej przez ludzi PiS. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama