Reklama

Wkrótce w Rzeszowie pojawią się nowe ulice – Ludwika Chmury i Jana Wywrockiego. Nie było już tak nerwowo, jak rok temu.

[Not a valid template]

 

Decyzję podjęli rzeszowscy radni na poniedziałkowej (16 lutego) sesji rady miasta.

O ile uchwalenie nazwanie jednej z ulic, na osiedlu Staroniwa, imieniem Jana Wywrockiego (związanego właśnie ze Staroniwą działacza społecznego i długoletniego radnego) nie wzbudziło żadnych emocji, o tyle z nadaniem ulicy imienia Ludwika Chmury, znów zapowiadały się kłopoty.

Delikatna sprawa?

Była to już kolejna próba, jaką podjął prezydent Tadeusz Ferenc, uhonorowania byłego prezydenta Rzeszowa (1983-1990). Poprzednią podjął niemal dokładnie rok temu. Wówczas sprzeciwili się temu radni PiS i PO, zarzucając Chmurze, że był komunistą. Debata zakończyła się małą polityczną awanturą w radzie.

Na poniedziałkowej sesji takie zarzuty już nie padły. Żaden z radnych nie wnioskował też o odrzucenie uchwały. Pojawił się jednak wniosek radnego Grzegorza Koryla z klubu PiS, aby projekt cofnąć do komisji. Zarzut o komunistyczną przeszłość Chmury, Koryl zastąpił tajemniczym określeniem „delikatna sprawa”

I właśnie owa „delikatna sprawa” rozzłościła prezydenta Ferenca.

– Chciałem zapytać się, jaka to sprawa delikatna – natychmiast ripostował Ferenc. – Pan Chmura budował miasto i był zdecydowanie działaczem gospodarczym. Budował szpitale i szkoły, osiedla mieszkaniowe i drogi. Nie wiem, dlaczego pan radny uważa, że to sprawa delikatna?

Ponieważ emocje zdawały się narastać, poproszono o kilka minut przerwy. Po niej projekt uchwały przeszedł już gładko.

Polityczny deal?

Nieoficjalnie mówi się, że do głosowania za projektem, radni PiS zostali przekonani przez radnych proprezydenckiego klubu Rozwoju Rzeszowa, obietnicą poparcia ich wniosku, który ma pojawić się na następnej sesji. Zapowiedział go szef klubu PiS Marcin Fijołek.

PiS będzie wnioskował o nadanie nazwy dwóm nowym rondom na al. Wyzwolenia imieniem „dwóch żołnierzy wyklętych”. Fijołek poprosił o zgłaszanie kandydatów do takiego właśnie uhonorowania.

Inni radni, w kuluarach, wskazywali też na to, że na pewno wpływ na voltę klubu PiS, miał wcześniejszy wybór Robert Kultysa z PiS, na przewodniczącego komisji gospodarki przestrzennej. I ten projekt (choć na poprzedniej radzie wywołał sporo politycznych emocji), na wczorajszej sesji przeszedł gładko, przy poparciu Rozwoju Rzeszowa.

Imieniem Ludwika Chmury zostanie nazwana nowa ulica na Osiedlu Przybyszówka, prowadząca do Strefy Ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: