Na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery sąd skazał Józefa O., byłego funkcjonariusza Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie za popełnienie 8 zbrodni komunistycznych.

Józef O. był także funkcjonariuszem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sanoku.

Jak poinformował prokurator Grzegorz Malisiewicz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy rzeszowskim Instytucie Pamięci Narodowej, Józef O. został skazany przez Sąd Rejonowy w Legionowie. Uznano go winnym popełnienia 8 zbrodni komunistycznych, które jednocześnie były zbrodniami przeciwko ludzkości.

Józef O. dopuścił się zbrodni komunistycznych okresach od 11 stycznia 1947 r. do 24 lutego 1947 r. w Sanoku, oraz w okresach od 20 maja 1950 r. do 26 września 1950 r. i od 8 marca 1950 r. do 16 sierpnia 1950 r. w Rzeszowie.

Zbrodnie polegały na fizycznym i moralnym znęcaniu się nad przebywającymi w areszcie UB w Sanoku Prosperem O., Władysławem L., Franciszkiem W., Ludwikiem Sz., Augustem P. i Mieczysławem W. oraz przetrzymywanymi w areszcie UB w Rzeszowie Bolesławem M. i Feliksem P. Wszyscy byli zmuszani do przyznania się do zarzucanych im czynów.

Józef O. aresztowanych działaczy opozycji wielokrotnie przesłuchiwał o różnych porach, również nocą. Wyzywał ich wulgaryzmami i obraźliwymi słowami.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Groził w najróżniejszy sposób – raził prądem, wielokrotnie bił drucianą i gumową linką, kawałkiem gumy, pięściami, gumowym kablem i pistoletem, wiązał ręce i nogi w tzw. „kij”, wkładając pod kolana lufę karabinu, a następnie uderzając metalowym hakiem w różne części ciała, kopał i szczuł psem – poinformował prokurator Grzegorz Malisiewicz.

Jak ustalił IPN, Józef O. umieszczał działaczy opozycji w specjalnej celi zwanej karcerem. Byli przetrzymywani także w malutkiej celi pod schodami (tzw. ciemnica), która nie miała oświetlenia, ogrzewania i jakiegokolwiek wyposażenia. Opozycjoniści nie dostawali również nic do jedzenia, ani picia.

Były funkcjonariusz UB za każde przestępstwo został skazany na rok pozbawienia wolności. Sąd wymierzył Józefowi O. łączną karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata. O. ma również pokryć koszty sądowe. Wyrok nie jest prawomocny.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama